18. Integracyjny Turniej Szachowy o puchar Burmistrza Pszczyny

2023-07-11, 14:34

Tradycyjnie na początku lipca odbył się Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza. Tym razem została zmodyfikowana formuła- w sobotę odbył się turniej OPEN rozgrywany tempem 10 minut na zawodnika plus 5 sekund na ruch oraz turniej do lat 14 rozgrywany tym samym tempem. Zmiana tempa gry zaowocowała zwiększoną frekwencją, gdyż na starcie pojawiło się ponad 100 zawodników, w tym kilku zawodników z tytułami międzynarodowymi.

Niewątpliwie faworytem zawodów był arcymistrz Daniel Sadzikowski- Wicemistrz Polski w roku 2020. Kolejnymi na liście startowej był Mistrz Międzynarodowy Igor Kowalski, Mistrz FIDE Eneasz Wiewióra oraz Mistrz Międzynarodowy Dominik Orzech. Nic dziwnego, że walka była zacięta.
Ostatecznie okazało się, że po raz kolejny ściany pomagają gospodarzom- wygrał wychowanek pszczyńskiego klubu (obecnie reprezentujący Skoczek Czerwionka Leszczyny) Eneasz Wiewióra. Drugie miejsce zajął przedstawiciel Ukrainy Vadim Razin, a trzecie Dominik Orzech.

W grupie do lat 14 triumfował Bartosz Kubik (MKSZ Rybnik), który wyprzedził Maciek Kukla (Strażak Zabrzeg) i Maciek Jamrozik (MAT Myślenice). O włos za podium znajdował się nasz najlepszy zawodnik Jan Mrozek.
W niedzielę rozegrano turniej szachów błyskawicznych- tempo 3 minuty na partie plus 2 sekundy dodatkowo na każdy ruch. Wydaje się to dużo, ale nic bardziej mylnego. Upływający czas, konieczność przewidzenia wielu wariantów sprawia, że ten rodzaj partii jest szczególnie widowiskowy dla kibiców i... niezwykle stresujący dla zawodników. W tego typu turniejach nie wygrywa ten, kto najlepiej gra, wygrywa ten, kto robi najmniej dużych błędów. W tych zawodach zwyciężył specjalista od takich zawodów Mistrz Międzynarodowy Piotr Piesik (tegoroczny Mistrz Śląska w Szachach Błyskawicznych), który wyprzedził FM Eneasza Wiewiórę, Mistrza Międzynarodowego Dominika Orzecha.