Natalia Wiera na Mistrzostwach Świata

2013-03-25, 10:31

W niedzielę 24 marca 2013 roku w Myślęcinku pod Bydgoszczą odbyły się 40. Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych. Tradycyjnie dominowali w nich zawodnicy z Afryki. Pszczynianka Natalia Wiera zajęła wysokie 41 miejsce. W klasyfikacji drużynowej juniorki zajęły 7 miejsce - najwyższe w historii startów Polaków w tej imprezie.

Jako pierwsze startowały juniorki w biegu na 6km. Trasa liczyła trzy okrążenia po 1950 m i 150 metrowy dobieg do mety. Pofałdowana, liczne zakręty, przeszkody, błoto, wysypane trociny na asfaltowych częściach trasy i ten najważniejszy i najcięższy odcinek trasy: podbieg i nie mniej wymagający zbieg spowodowały, że tak przygotowana przez organizatorów trasa będzie na długo zapamiętana przez uczestników. Obserwatorzy zaś mówili, że właśnie te czynniki nadają niepowtarzalny charakter biegom przełajowym.
Zwyciężyła Kenijka Faith Chepngetich Kipyegon tuż przed swoją rodaczką Agnes Jebet Tirop.
Nasze reprezentantki zajęły odpowiednio : Sofia Ennaoui 26 miejsce, Natalia Wiera była 41., Katarzyna Rutkowska 48., Sylwia Ślęzak 51., Paulina Pawłowska 58., a Alicja Konieczek 64 (bieg ukończyło 86 zawodniczek). Polki zajęły 7. miejsce w klasyfikacji drużynowej (wygrały Kenijki, przed Etiopkami i Brytyjkami ).

Natalia powołana do reprezentacji Polski jako zwyciężczyni krótkiego ( 2km) dystansu z Mistrzostw Polski, dostała od trenera kadry i szefa szkolenia młodzieżowego kredyt zaufania. Na Mistrzostwach Świata pobiegła bardzo rozsądnie rozkładając umiejętnie siły na trudnej trasie. Plasując się na drugim miejscu wśród Polek za Sofią udowodniła, że można zmierzyć się z każdym dystansem.
Przełaje te zakończyły ponad dwumiesięczny czas startów: najpierw halowych później przełajowych. Dwa tytuły Mistrzyni Polski, świetny występ na Mistrzostwach Świata to wynik ciężkiej pracy w Pszczynie i na obozach kadrowych.
Teraz czas na krótki odpoczynek i kolejny etap przygotowań do sezonu letniego na obozie w czasie ferii wiosennych w Spale.