Wyniki VIII Międzynarodowego Turnieju Szachowego

2012-09-10, 08:39

W dniach 24-26 sierpnia w Pszczynie na hali MORiS-u tradycyjnie już odbył się VIII Międzynarodowy Integracyjny Turniej Szachowy.

Tym razem, w przeciwieństwie do poprzednich lat turniej trwał tylko trzy dni, w związku z czym także tempo partii zostało skrócone do godziny na zawodnika. Jednakże, mimo tych zmian, frekwencja jak zawsze dopisała - w turnieju wzięło udział 86 zawodników. Walczyli oni w trzech grupach wiekowych: OPEN, do lat 14 oraz do lat 9.
W tym roku turniej był organizowany głównie z myślą o najmłodszych, w związku z czym osobno zostały nagrodzone dzieci do lat 7, 9, 11 i 14. W grupie OPEN poziom był bardzo wyrównany, ciężko było wskazać jednego faworyta i walka o miejsca na podium trwała aż do ostatniej rundy. Ostatecznie z wynikiem 7,5 pkt zwyciężył Kamil Cichy, junior MKSz Rybnik. O kolejnych miejscach zadecydowała dodatkowa punktacja, gdyż czterech kolejnych zawodników zdobyło 6,5 pkt. Na miejscu drugim znalazł się jeden z naszych najlepszych pszczyńskich juniorów Dawid Janulek. Miejsce trzecie wywalczył Przemysław Matuszczyk. Bardzo dobrze zaprezentowali się pozostali nasi juniorzy - Witold Klepek, który zajął miejsce czwarte oraz Maciej Muszyński (miejsce 10).
W grupie B rywalizowali juniorzy do lat 14. Zwyciężył zawodnik z Imielina, Paweł Komandera, zdobywając 7,5 pkt. Drugi był Dominik Piela z PSSzach Pszczyna z wynikiem 7 pkt. Trzecie miejsce zajął także pszczyński zawodnik Jan Lebioda. Pierwsze miejsce wśród dziewczyn zdobyła Katarzyna Pokrzywa. W klasyfikacji do lat 11 bezkonkurencyjny okazał się Szymon Gaj, zaś najlepszą dziewczyną została Olga Bilczewska. Pszczyna była bardzo licznie reprezentowana w tej grupie, gdyż nasi juniorzy stanowili aż 1/3 jej uczestników.
W grupie najmłodszej osobno zostały nagrodzone dzieci do lat 7 i 9. W grupie do lat 9 wygrała Emilia Dyląg, natomiast w grupie do lat 7 zwyciężyła Milena Ślusarczyk. Niektórym udało się zdobyć kategorie szachowe, a każde z dzieci otrzymało upominek. Dla wielu z nich był to pierwszy poważny turniej w życiu.
Występ naszych zawodników z całą pewnością był udany - zarówno w grupie OPEN jak i B zajęli oni czołowe miejsca. Nie można także pominąć udziału naszej pszczyńskiej zawodniczki, Michasi Herok, która w tym roku pełniła rolę sędziego rundowego zawodów. Organizatorami turnieju był Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu oraz Pszczyńskie Stowarzyszenie Szachowe. Turniej jak zawsze odbywał się w sportowej i przyjaznej atmosferze.