Pszczyńskie Spotkania z Przygodą

2018-02-08, ostatnia aktualizacja 2018-02-19, 08:17

Już po raz siódmy zapraszamy na Pszczyńskie Spotkania z Przygodą. W dniach 23-25 marca 2018r. Pszczyńskie Centrum Kultury będzie gościć alpinistów, himalaistów, żeglarzy, podróżników i wielu innych ciekawych gości. W programie także projekcje filmowe nagrodzone na festiwalu - Przegląd Filmów Górskich z Lądka Zdrój.

PROGRAM

Piątek 23.03.2018
Marcin Czosnowski
Robert Gondek

Sobota 24.03.2018
Leszek Stoch
Stanisław Pisarek
Małgorzata i Jan Kiełkowscy
Monika Witkowska
Bartosz Andrzejewski
Anna Kamińska

Niedziela 25.02.2018
Marcin Palacz
Michał Kozłowski
Bogusław Hynek
Wojciech Lewandowski
Leszek Cichy

spotkania 2018

Naszymi gośćmi będą:


Marcin Palacz - "Bałtyk na luzie i z wiatrem"
- żeglarz, autor 2 bałtyckich przewodników żeglarskich, licznych artykułów w "Żaglach" i w internecie. Żegluje od dzieciństwa. Trzynaście lat temu uznał, że Mazury są zbyt ciasne. Od tamtego czasu przez kilka tygodni w każdym sezonie przemierza Bałtyk własnym jachtem. Przepłynął 16 tys. mil morskich i odwiedził setki portów szwedzkich, duńskich, niemieckich oraz polskich. Propaguje bezpieczne, rodzinne żeglarstwo rekreacyjne oparte o zdrowy rozsądek, odpowiedzialność, przygotowanie, a nie o formalne wymogi. Wiedzą o bałtyckiej żegludze dzieli się między innymi na prowadzonej przez siebie internetowej stronie albinvega.pl. W lutym b.r. otrzymał Nagrodę Honorową Stowarzyszenia Armatorów Jachtowych. Z wykształcenia i zawodu jest fizykiem.

Marcin Palacz

Michał Kozłowski - "Estonia - niezwykła mieszanka sowieckich pozostałości i dzikiej przyrody."
- 55 lat, szkutnik z wieloletnim doświadczeniem. Żeglarstwo to jego pasja od dzieciństwa. Posiada patent jachtowego sternika morskiego. Odbył wiele rejsów po Bałtyku odwiedzając kraje skandynawskie, oraz kraje byłego bloku wschodniego (Litwa, Łotwa, Estonia). Popłynął nawet mieczowym jachtem Sasanka 660 z Kołobrzegu do Zatoki Hanö i na Olandię. Jachtem kilowym Odys zaliczył rejs do końca Zatoki Botnickiej, do najdalej na północ wysuniętego punktu Bałtyku \miejscowość Töre\. Oprócz żeglarstwa pasjonuje się fortyfikacjami. W ostatnich rejsach udało się pogodzić obie pasje. Wiele wysp estońskich mieści się w miejscu o dużym znaczeniu strategicznym i zostały silnie ufortyfikowane. Za rejs do Estonii został wyróżniony nagrodą miesięcznika "Żagle" Rejs Roku.
Kozłowski

Bartosz Andrzejewski - "Cztery pory roku w górach Polski"
(ur. 1988). Z wykształcenia jest pedagogiem. Od 2014 roku prowadzi poświęcony tematyce górskiej blog onthesummit.pl, a od 2016 jest redaktorem naczelnym serwisu portalgorski.pl. Współpracuje też z Magazynem Turystyki Górskiej "n.p.m.". Zakochał się w górach jeszcze jako dzieciak, gdy z rodzicami jeździł w Beskid Śląski. To właśnie to pasmo zainspirowało go do poznawania innych górskich regionów Polski. Autor "Górska korona Polski. Wędrówka przez cztery pory roku.", w której opisuje roczną wędrówkę na wszystkie "królewskie" szczyty Polski.
Bartosz Andrzejewski

Robert Gondek

Monika Witkowska
podróżniczka (na koncie ponad 180 krajów), przy czym jej ulubione podróże to te na własną rękę, z namiotem i autostopem. Z licznych swoich pasji najwyżej stawia żeglarstwo morsko-oceaniczne (dwukrotnie opłynęła Przylądek Horn, zaliczyła Przejście Północno-Zachodnie) oraz góry, w tym tzw. góry wysokie (zdobyła Koronę Ziemi, w tym Mt Everest, w ubiegłym roku brała udział w wyprawie na Broad Peak, a w tym spróbuje zmierzyć się z kolejnym ośmiotysięcznikiem - Manaslu). Jeśli nie jest w podróży, to pisze książki, które po pokazie można będzie zakupić. Więcej o Monice na www.monikawitkowska.pl
Monika Witkowska

Leszek Cichy - "Od zimowego Mount Everestu po zimowe K2"
- himalaista, bankowiec, z zawodu geodeta, absolwent Politechniki Warszawskiej. Wspina się od grudnia 1970 r. Wspinaczki w Tatrach, Alpach, Andach, Himalajach i innych górach wszystkich kontynentów. Jako pierwszy człowiek na świecie, razem Krzysztofem Wielickim, zdobył Mount Everest zimą. Pierwszy Polak, który zdobył Koronę Ziemi - najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. Wytyczył nowe drogi na Gasherbrum II /8035 m /, Yalung Kang / 8505 m/i Aconcaguę /6962 m/. Dokonał pierwszego wejścia na Shispare /7611 m/. W Kapitule Kolosów zasiada od 2000 roku.
Leszek Cichy

Anna Kamińska - "Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci" - rozmowa z autorką książki
Autorka bestsellerowej książki o Wandzie Rutkiewicz pt. "Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz" (Wydawnictwo Literackie 2017) i bestsellera o ekolożce Simonie Kossak z Puszczy Białowieskiej ("Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak" WL 2015). W 2017 roku wydała też reportaż o Białowieży pt. "Białowieża szeptem", nominowany do jednej z nagród literackich. Przygodą jest dla niej rozmowa, opowieść i książka. Ma na swoim koncie także książkę, podejmującą tematykę adopcji pt. "Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych" (WL 2010 r.), która jest lekturą, wpisaną na listę książek, polecanych w ośrodkach adopcyjnych w Polsce, osobom, które starają się o adopcję dziecka. Kiedy nie pisała książek pracowała jako wydawca, scenarzysta i researcher przy produkcjach telewizyjnych. Ma podstawowe wykształcenie muzyczne, ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w klasie wiolonczeli.
Anna Kamińska


Małgorzata i Jan Kiełkowscy

-autorzy "Wielkiej encyklopedii gór i alpinizmu", przewodników alpinistycznych po Himalajach i Karakorum, książek o tematyce górskiej. Są posiadaczami jednego z największych na świecie górskich księgozbiorów. Doświadczeni alpiniści, posiadający na koncie wiele wypraw w góry wysokie, wiele pierwszych zimowych przejść w Tatrach i innych górach świata (m. in. w Hindukusz, Himalaje, Andy, Kaukaz)
Małgorzata i Jan Kiełkowscy


Bogusław Hynek
- "Pireneje - przekraczając własne granice"
HRP (Haute Randonnée Pyrénéenne) Wysokogórski Szlak Pirenejów to ponad 800 kilometrowa trasa z 40 tys metrów przewyższenia. Podzielona jest na 41 etapów, zwykle przechodzi się ją
w 45 dni. Wiedzie od Oceanu Atlantyckiego aż do Morza Śródziemnego. Wymyślona przez
Georga Verona, znakowana kopczykami - kultowa i bardzo piękna. Rozciąga się pomiędzy szlakami GR10 i GR11. To droga, którą trzeba samemu odnaleźć, zagubiona w wysokich szczytach, biegnąca blisko grani głównej całego łańcucha Pirenejów.
HRP wymaga dużej samodzielności, obycia z ekspozycją, pokonywania dużych przewyższeń, umiejętności wyszukiwania właściwej drogi. Niezbędna jest znajomość nawigacji i sztuki przetrwania w trudnym środowisku górskim, a także dobra kondycja i dźwiganie ze sobą sporych zapasów jedzenia.
Bogusław Hynek

Stanisław Pisarek -"Śladami Polaków z drugiej wyprawy andyjskiej w 1937 roku"
Uczestnik projektu " w 80 lat dookoła przygody", w którym podąża śladami polskich podróżników z okresu międzywojennego .Wspina się, nurkuje, lata szybowcem i na paralotni. W pierwszej dużej wyprawie uczestniczył mając zaledwie 17 lat. Pojechał wtedy w góry Dżilo na granicy Turcji i Iranu. Potem już było tylko ciekawiej. Jeździł rowerem na pustyni Atacama w Chile i po terenach wyschniętych jezior w Boliwii, wchodził na wulkany Meksyku i Ekwadoru, schodził do wietnamskich jaskiń, łowił ryby w jeziorze Malawi... O sobie opowiada mało, woli historie innych ludzi, wydaje książki na ich temat.


Marcin Czosnowski

Wojciech Lewandowski

Leszek Stoch

Projekcje filmowe:

Sloboda pod Nakladom ("Pod ciężarem wolności"), 58 min
Pavol Barabas / K2 Studio - 2016 Słowacja

Z setką kilogramów na plecach stawiają czoła wiatrom i burzom i przedzierają się przez śniegi. Ich praca jest nie tylko zawodem, jest jednocześnie sposobem na znalezienie spokoju ducha. W dokumencie "Pod ciężarem wolności" poznamy najstarsze pokolenie tragarzy działających w Tatrach Wysokich, którzy codziennie dostarczają jedzenie do górskich schronisk. Dowiemy się, dlaczego wybrali taki sposób na życie i czemu można ich nazwać ostatnimi Mohikanami Starego Kontynentu. A może odkryjemy jakiś kawałek prawdy o ciężarze, który sami niesiemy przez życie?


Like A Wolf, 75 min
Emeka Ngwube/Montage Production LLC - 2016 USA

Zajmująca się zawodowo narciarstwem wysokogórskim Kit DesLauriers przeszła do historii dzięki zjazdom z najwyższych szczytów wszystkich siedmiu kontynentów. Tytuł filmu nawiązuje do jej przekonania, że każdy powinien żyć w zgodzie ze swoją naturą, tak jak wilk.
W filmie biorą udział: Kit DesLauriers (zawodowa skialpinistka), Rob DesLauriers (narciarz ekstremalny), Dave Hahn (przewodnik górski, członek Taos Ski Patrol), Jimmy Chin (zawodowy wspinacz, narciarz, filmowiec i fotograf), Wally Berg (właściciel Berg Adventures International) oraz Damian Benegas (zawodowy wspinacz, filmowiec, przewodnik w Benegas Brothers Expeditions). Więcej o filmie: http://www.montageprod.com/LKWF/.


Mirror Wall, 39 min
Matt Pycroft/Coldhouse Collective - 2016 Wielka Brytania

Żądza przygód i potrzeba oglądania zmieniających się krajobrazów jest naturalna dla wielu ludzi. W przypadku znanego sportowca Leo Houldinga prowadzą one do wyruszania z czołówką wspinaczy na wyprawy eksploracyjne, których celem są dziewicze ściany świata. Po śmierci wieloletniego partnera wspinaczkowego Seana "Stanleya" Leary'ego i narodzinach córki Frei, Leo przymierza się do zaatakowania ściany "Mirror Wall" z nowym zespołem i ze zmienionym nastawieniem. Chce zrealizować własne cele, ale ma też pod opieką utalentowany, choć niedoświadczony team i pragnie wrócić bezpiecznie do domu i rodziny. Film opowiada o przygodzie na najwyższej znanej ścianie wschodniego wybrzeża Grenlandii oraz o przemyśleniach Leo 1200 metrów nad ziemią.


What if You Fly, 9 min
Renan Ozturk/Camp4 Collective - 2016 USA

Hawajski artysta, twórca murali Sean Yoro jedzie do Arktyki, by na lodzie u wybrzeży Ziemi Baffina, na terytorium Nunavut namalować portret mieszkającej tam Inuitki. To najodleglejsze i najtrudniejsze technicznie miejsce, w jakim Sean kiedykolwiek przymierzał się do stworzenia muralu. Żywioły władające północnym kawałkiem kuli ziemskiej są nieobliczalne. Jednak Sean nie boi się podjąć fizycznego i twórczego ryzyka, ponieważ dają one szansę na coś nowego. Dzieła stworzone przez Seana na lodzie są instalacjami tymczasowymi i artysta usuwa je zaraz po tym, jak powstaną. Używa farb nieszkodliwych dla środowiska.
"Wysoko w przestworzach
czeka na ciebie wolność.
Pytasz: - Co będzie, jeśli spadnę?
- Kochanie, a co będzie, jeśli polecisz?"
(Erin Hanson)


Więcej informacji już wkrótce zapraszamy!

Zapowiedzi wydarzeń

Polecamy

Pszczyńskie Spotkania z Przygodą

VII Carbo Asecura Bieg Pszczyński o Puchar Burmistrza

Najnowszy film

Dzień Dawcy Szpiku w Pszczynie

Copyright © 2008-2012 MORiS Pszczyna. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: pless-intermedia