IX Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej

2022-05-14

MP we wspinaczce drzewnej
Mistrzostwa Polski We Wspinaczce Drzewnej odbędą się w Pszczynie 14 i 15 maja 2022 r. W dziewiątej edycji tych zawodów wezmą udział zawodnicy z całej Polski, a wśród nich gliwiczanin - Marcin Anczakowski, zwycięzca ostatniej edycji Mistrzostw. Zapowiedzieli się również uczestnicy z Węgier, Czech, Słowacji, Niemiec.
Zawodnicy to w większości osoby, wykonujące zawód arborysty, zawodowo zajmujący się pielęgnacją drzew.
Mistrzostwa odbędą się na terenie Parku Zamkowego, w bliskim sąsiedztwie pszczyńskiego pałacu. Przebieg zawodów jest dwuetapowy. Pierwszy dzień - sobota 14 maja - to rywalizacja zawodników w pięciu konkurencjach.
1. Praca w Koronie (Work Climb) - to konkurencja symulująca pracę na drzewie, sprawdzająca umiejętność poruszania się po nim. Zawodnicy zaczynają z tego samego punktu startowego i mają do zaliczenia pięć stacji (stanowisk pracy): piła ręczna, piła na tyczce, rzut gałęzią, "spacer po konarze", lądowanie.
2. Ratownictwo (Aerial Rescue) - polega na udzieleniu pomocy "ofierze wypadku" i jej bezpiecznym transporcie z drzewa na ziemię. Poszkodowanemu należy udzielić pierwszej pomocy zgodnie z obowiązującymi zasadami i zachowaniem bezpieczeństwa ofiary oraz zawodnika.
3. Instalacja liny (Throwline) - polega na instalacji liny w oznaczonych punktach w koronie drzewa (na różnej wysokości). Pierwszą fazą konkurencji jest przerzucenie rzutki z linką przez konar, następną podpięcie i przeciągnięcie liny wspinaczkowej.
4. Wspinaczka na czas (Belayed Speed Climb) - zadaniem uczestników jest wejście na drzewo (15 m) w jak najkrótszym czasie. Są oni asekurowani liną (chroniącą przed upadkiem).
5. Konkurencja Wejścia (Ascent Event) sprawdza zdolność zawodnika do wydajnego i bezpiecznego użycia wybranego przez siebie i zatwierdzonego systemu podejścia w koronę drzewa. Punkty zdobywa się zarówno za szybkość jak i za spełnienie z góry określonych celów bezpieczeństwa.
Drugi etap zawodów - niedziela 15 maja - to dzień, w którym spośród najlepszych zawodników pierwszego etapu wyłoniony zostaje Mistrz Polski.
Konkurencja Mistrzów (Masters? Challenge) polega na zaprezentowaniu przez finalistów swoich umiejętności w konkurencji składającej się z następujących zadań: inspekcja drzewa, instalacja liny, wejście, symulacja pracy w koronie oraz bezpieczne zdjęcie całego sprzętu z drzewa. Wyniki tej konkurencji decydują o miejscu na podium Mistrzostw.
Zawody we wspinaczce drzewnej odbywają się w krajach na całym świecie. Wyłoniony podczas zawodów w Pszczynie Mistrz Polski weźmie udział w odbywających się w lipcu tego roku w Brukseli (Holandia) Mistrzostwach Europy. Kolejnym etapem są Mistrzostwa Świata, które do tej pory odbywały się w Stanach Zjednoczonych, a w tym roku po raz pierwszy zagoszczą na Starym Kontynencie. Zawody odbędą się w sierpniu w Kopenhadze (Dania).

Jednym z organizatorów mistrzostw jest Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu w Pszczynie

Zapowiedzi wydarzeń

Pszczyna Biega

2022-05-28

Polecamy

Memoriał Braci Kazimierza i Stanisława Gazdów

XI Bieg Pszczyński Carbo Asecura o Puchar Burmistrza

Rodzinny Badminton - Aktywny rodzic z dzieckiem

Najnowszy film

Gala rozdania nagród w dziedzinie sportu

Copyright © 2008-2012 MORiS Pszczyna. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: pless-intermedia