Pszczyńskie Spotkania z Przygodą

2016-01-12, ostatnia aktualizacja 2016-02-04, 08:10

Już po raz piąty zapraszamy na Pszczyńskie Spotkania z Przygodą.
W dniach 8-10 kwietnia 2016r. Pszczyńskie Centrum Kultury będzie gościć alpinistów, himalaistów, żeglarzy, podróżników i wielu innych ciekawych gości. W programie także projekcje filmowe nagrodzone na festiwalu - Przegląd Filmów Górskich z Lądka Zdrój.

W dniach 8-10 kwietnia 2016 roku w Pszczyńskim Centrum Kultury odbyła się piąta edycja Pszczyńskich Spotkań z Przygodą.

Zapraszamy do obejrzenia wywiadów:



















Zapraszamy do obejrzenia zdjęć






oraz na stronę
Jerzy Kuliński


W ramach Pszczyńskich Spotkań odbył się konkurs pt. "Moja zapowiedź przygody".
I miejsce w kategorii indywidualnej zdobył: Patryk Błaszczyk.
I miejsce w kategorii klasowej zdobyli: Uczniowie klasy 1Ti Powiatowego Zespołu Szkół Nr 2 w Pszczynie pod wychowawstwem pani Anny Kozińskiej

Zwycięzcom GRATULUJEMY !
pszp


----------------------------------------------------------------------------------------
Już dzisiaj zapraszamy bardzo serdecznie do wzięcia udziału w tym wydarzeniu.

program pszp

Zapraszamy do zapoznania się z sylwetkami naszych gości:

jerzy arsoba

Jerzy Arsoba Piotr Wojciechowski

"Dziurawa Syberia czyli autostopem do syberyjskich kopalni diamentów"

Opis wyprawy:
Dwóch szczecińskich podróżników i fotografów, Jurek Arsoba i Igor Skawiński, dotarło do położonych w północnej Syberii kopalni diamentów. Spełnili swoje marzenie sprzed 7 lat, gdy to po raz pierwszy odwiedzili daleki wschód Rosji, pokonując Kołymski Trakt 2200 km od Magadanu do Jakucka. Tym razem ich podróż przez Jakucję (największy obszar administracyjny na świecie) trwała prawie 3 tygodnie. Przebyli autostopem i pieszo ponad 4000 km, docierając "na koniec świata" do największych w Rosji i jednych z największych na świecie dziur w ziemi - gigantycznych kraterów - odkrywkowych kopalni diamentów. Po drodze spotykali samych życzliwych mieszkańców, Rosjan i Jakutów. Nie zabrakło przygód - np. znaleźli się w areszcie dla maszyn górniczych, które tydzień wcześniej wzięły udział w wypadku - wybuchu metanu.
Kierownik największego krateru w Rosji: "Pracuję tu 18 lat. W tym czasie byli tu pojedynczy turyści z RPA, USA, Japonii i Australii. Ostatni z nich około 3 lata temu. Ale nikt nie przyjechał autostopem!"

Zapraszamy na stronę: Arsobatravel

---------------------------------------------------------------------------------------

Tomasz Jakimiuk

Tomasz Jakimiuk

Podróżnik, wyruszył autostopem/jachtostopem z Podlasia do Meksyku.




Zapraszamy na stronę pana Tomasza -> Jak To Daleko

--------------------------------------------------------------------------------------

Dorota Chojnowska

Dorota Chojnowska

Podróżniczka, dziennikarka, blogerka i włóczukij, uwielbia samotne podróże. Wyjazd do Iranu był jej pierwszą w życiu eskapadą na bambusowym rowerze.

...Moja podróż nie zaczęła się w Iranie.

Dziewięć miesięcy wcześniej zaczęłam budować mój bambusowy rower pod okiem Jarka Baranowskiego - jednego z najlepszych konstruktorów handbike'ów w Europie, jeśli nie na świecie.
Osiem miesięcy przed podróżą poznałam Piotra Gilarskiego - wspaniałego fotografa, który od tamtej pory towarzyszył mi w pracach nad budową roweru. Wytrwale je fotografował i filmował.
Trzy miesiące przed podróżą zaczęłam uczyć się perskiego w wersji survivalowej u Gosi Wróblewskiej. Dzięki niej zawsze wiedziałam, tak mniej więcej, co się wokół mnie dzieje. To Gosi zawdzięczam swój olbrzymi sukces lingwistyczny, kiedy na jednym z bezdroży spotkałam się z policją. Podczas tego spotkania wystąpiłam w roli szpiega. Co gorsza, nie posiadałam przy sobie żadnych dokumentów. I nic się nie stało, po kilku słowach panowie władza wypuścili mnie w dalszą drogę.

Zatem pojechałam do Iranu. Poznawałam ten kraj od strony wiosek i pustyni. Spotykałam ludzi, których oglądałam na filmach Kirostamiego. Bo o to mi przede wszystko chodziło. Po miesiącu wróciłam do Polski i ciągle jeżdżę na rowerze.W dalszym ciągu uczę się Perskiego u Gosi Wróblewskiej. Wiem, że za rok będę znowu myślała o powrocie do Iranu.

Zachęcamy do przeczytania bloga pani Doroty

Blog Doroty Chojnowskiej

---------------------------------------------------------------------------------------

zdjęcie 1

Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski

Liczący 1700 km Wielki Szlak Himalajski uważany jest za jeden z najtrudniejszych i najwyżej położonych szlaków górskich na świecie.
Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski jako pierwsi Polacy przeszli Wielki Szlak Himalajski w 2015 roku.
Przejście szlaku zajęło im 120 dni - rozpoczęli 6 września 2015 w Taplejung na wschodzie Nepalu, zakończyli 4 stycznia 2016 w Simikot na dalekim zachodzie.
Trasę przeszli bez wsparcia tragarzy, kucharzy i przewodników.
Myślą o kontynuowaniu Wielkiego Szlaku Himalajskiego w Indiach, Butanie i Pakistanie.


ASIA
Na co dzień pracuję w dziale finansowym duuuuużej firmy budowlanej, gdzie koordynuję pracę kilkunastoosobowego zespołu złożonego z bardzo fajnych, pracowitych i profesjonalnych osób. Dzięki nim bardzo lubię swoją pracę.
Gdy nie pracuję, to głównie czytam - w autobusach, tramwajach, pociągach, na przystankach, w domu, w poczekalni u lekarza, czekając na moją zawsze spóźniającą się przyjaciółkę - czytam właściwie wszędzie i prawie wszystko. Moim nieszczęściem jest zbyt mała powierzchnia mieszkaniowa, która ledwo mieści kupowane przeze mnie książki.
Gdy nie czytam, to gotuję lub zmywam - to dwie czynności, podczas których mój mózg fantastycznie odpoczywa. Od kilku lat nie jem mięsa, więc moje gotowanie weszło na zupełnie innym poziom zaawansowania. Ponieważ lubię gotować, to kolekcjonuję... książki kucharskie!!! Dla nich też ledwie starcza już miejsca.
Gdy nie czytam, nie gotuję, nie zmywam, to oglądam filmy. Różne. Uwielbiam m.in. estetykę Bollywood, ale filmy z tego zakątka świata oglądam sama. Bartek nie daje rady. Nie rozumiem dlaczego.
Gdy nie czytam, nie gotuję, nie zmywam, nie oglądam filmów i nie jestem w pracy, to znaczy, że jesteśmy z Bartkiem na którymś z naszych krótszych lub dłuższych wypadów np. w góry, które uwielbiam i które towarzyszą mi od dzieciństwa. Urodziłam się i wychowałam w Cieszynie - od zawsze miałam pokój z widokiem na Równicę i Czantorię w Beskidzie Śląskim. Wędrówka po górach to dla mnie najpiękniejsza forma wyciszenia, kontemplacji i bycia sam na sam ze swoimi myślami. Nie interesuje mnie sportowe zaliczanie szczytów, radość i siłę czerpię z samej obecności w górach.
W przeciwieństwie do Bartka unikam podróży wierzchem. Preferuję piesze wędrówki lub pływanie kajakiem, ewentualnie przemierzanie pięknych okoliczności przyrody na rozklekotanym skuterze.

BARTOSZ
Bartosz Malinowski - nomada, podróżnik, przewodnik górski. Poszukiwacz sprzeczności, zakrzywień czasoprzestrzeni, absurdu i awanturniczych przygód. Niestrudzony odkrywca dzikich i niezabetonowanych miejsc na Ziemi. Zafascynowany Azją. Konno przemierzał stepy i góry Mongolii, wędrował na wielbłądach, słoniach i innych wierzchowcach. Rowerem przejechał wiele tysięcy kilometrów m.in. przez Mongolię, Chiny, Tybet, Nepal i Himalaje, ale zdecydowanie na własnych nogach czuje się najlepiej. W 2007 pokonał pieszo 2500 km podążając Łukiem Karpat z południowej Rumunii do Bratysławy.
W 2010 roku współorganizował wyprawę śladami wielkiej ucieczki z sowieckiego łagru Witolda Glińskiego Long Walk Plus Expedition z Jakucka do Kalkuty w Indiach. Przez 6 miesięcy przemierzył 8 tys. km na różne sposoby nadając stałe relacje dla Programu Trzeciego Polskiego Radia. W 2013 roku wraz z żoną Asią przeszedł Chadar - lodową drogę po zamarzniętej rzece Zanskar w Himalajach. Przez życie wędruje nieprzetartymi szlakami. Obserwuje życie nomadów w Mongolii w Azji Centralnej i Afganistanie.
W wyprawach towarzyszą mu aparat fotograficzny oraz motta, chwytaj dzień oraz maszeruj albo zdychaj. Lubi niszowe kino, książki oraz słuchać głośno muzyki i skakać pod sceną. Koordynator festiwalu MediaTravel, przewodnik Grupy Wyprawowej Chate.pl oraz Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich Łódź. Twierdzi że od tego są nogi by łazić na nich i że trzeba żyć życiem jakby się miało stanąć nazajutrz ze śmiercią twarzą w twarz.

http://wielkiszlakhimalajski.pl/
https://www.facebook.com/wielkiszlakhimalajski
kontakt@wielkiszlakhimalajski.pl


fot. Bartosz Malinowski, Joanna Lipowczan

----------------------------------------------------------------------------------------

gienieczko

Marcin Gienieczko- urodzony w 1978 roku dziennikarz, który swoje życie postanowił poświęcić przygodzie. Zawodowo zajmuje się reportażem zagranicznym, jego artykuły drukowane są w największych polskich gazetach.

Jego pasja budzi ogromny respekt - w 2015 roku ustanowił rekord Guinnessa - samotnie przepłynął kajakiem Amazonkę (ponad 5,5 tysiąca km). Wśród dokonań należy także wspomnieć o samotnym przejściu Pirenejów czy Syberii Przybajkalskiej oraz ogromnej ilości barwnych historii, których doświadczył podczas podróżowania. Któż inny może wiedzieć więcej o warunkach życia w irańskim więzieniu ?
Marcin Gienieczko ma 37 lat. Specjalizuje się w dużych projektach eksploracyjnych, jest dziennikarzem, podróżnikiem extremalnym i zawodowym marynarzem morskim oraz śródlądowym. W 2003 roku przepłynął pontonem największą rzekę Alaski, Jukon. Pokonał góry Mackenzie i rzekę Kołymę na nartach 600 km. W 2012 roku samotnie przepłynął w canoe największą rzekę Syberii, Lenę. a w 2015 roku jako pierwczy czlowiek na swiecie przeplynal Amazonke w canoe Ustanowił World Records Guinness -przepłynięcie Amazonki w canoe na dystansie 5573 km od Atalaya do Belem,

Rekord świata na canoe

Łacznie przepłynal 5980 km w canoe -700 km na rowerze przez Andy i 81 km marszbiegu

Polskie Biuro Rekordów


..................................................................................
Od piątku 8 kwietnia w "13" w Pszczyńskim Centrum Kultury będzie można podziwiać zdjęcia p. Maćka Berbeki.

Będziemy gościć również Panią Ewę Brebekę wraz synem Stanisławem, którzy rozpoczną tegoroczne Pszczyńskie Spotkania z Przygodą.

Wystawę zdjęć pod tytułem: "Maciej Berbeka 8000" bedzie można oglądać do 9 maja 2016 w "13" w Pszczyńskim Centrum Kultury.

W piątek również będzie miała miejsce promocja książki Beaty Sabały-Zielińskiej pt. "Jak wysoko sięga miłość. Życie po Broad Peak. Rozmowa z Ewą Berbeką""W marcu 2013 roku świat przeżywał wielki sukces czterech polskich himalaistów - pierwsze zimowe wejście na Broad Peak. Chwilę później cała Polska zamarła. Dwóch wspinaczy rozpoczęło dramatyczną walkę o życie, a kiedy ją przegrali, rozgorzała narodowa dyskusja o etyce himalaizmu
i partnerstwie w górach. Zapraszamy na opowieść żony himalaisty. Książka "Jak wysoko sięga miłość. Życie po Broad Peak. Rozmowa z Ewą Berbeką" opowiada o miłości, pasji i akceptacji. "





Zachęcamy do przeczytania wywiadu:
Ewa Berbeka o życiu ze zdobywcą ośmiotysięczników. I o jego śmierci na Broad Peak


....................................................................................

Mamy przyjemność poinformować, iż do grona uczestników Pszczyńskich Spotkań z Przygodą dołączyli nominowani w kategorii "Podróż roku" w 10. edycji konkursu miesięcznika National Geographic :

- Aleksandra Pająk-Gałęza wraz z mężem Zbigniewem Gałęzą znani z wyprawy rowerowej do Afryki, w którą wzięli 3-letniego syna Kajtka oraz półroczną córkę Rutę;

- Bartosz Malinowski, który wraz z Joanną Lipowczan w 120 dni przebył Wielki Szlak Himalajski. Jest to pierwsze polskie przejście tej trasy, która liczy niebagatela 1700 km;

- Dorota Chojnowska, która samodzielnie zbudowała rower z bambusową ramą i wybrała się na przejażdżkę do Iranu
Emotikon smile

- Kamila Kielar - kolejna amatorka rowerowych eskapad, która samodzielnie przebyła Alaskę i Jukon w zimie (przy temperaturze dochodzącej do -40 stopni !);

- Maciej Słomiński - wraz z Pawłem Majchrzakowskim przejechał psim zaprzęgiem krańce północnej Europy. Podczas tej podróży odwiedził m.in. najwyższy szczyt Finlandii, Szwecję oraz Norwegię.

....................................................................................


kpt. RADOSŁAW KOWALCZYK
? bardzo doświadczony żeglarz samotnik.

kowalczyk

Jest pierwszym Polakiem, który dwukrotnie uczestniczył w jednych z najtrudniejszych na świecie zmagań żeglarskich, co dwa lata organizowanych międzynarodowych transatlantyckich regat samotnych żeglarzy - Mini Transat 650. Liczba 650 oznacza, że w dwuetapowych regatach na trasie z Europy do Ameryki Południowej mogą uczestniczyć wyłącznie samotni żeglarze na jachtach o długości 650 cm (6,5 m), na warunkach szczegółowo określonych przez organizatorów. Przed nim w regatach tych uczestniczyli: Kazimierz "Kuba" Jaworski w roku 1977, a po 30 latach, w roku 2007 Jarosław "Jaro" Kaczorowski.
Po sześciu latach przygotowań, w roku 2011 Radek Kowalczyk po raz pierwszy wystartował do tych regat na zbudowanym w garażu jachcie. Jako jedyny ze startujących żeglarzy, w ciągu kilku poprzedzających go miesięcy zdołał wypełnić rygorystyczne wymogi kwalifikacyjne,w tym start w kilku trudnych regatach morskich i przepłynięcie na swym jachcie 2000 mil morskich.
W uznaniu tego, że mimo groźnego zderzenia się na oceanie z wielorybem oraz późniejszych problemów technicznych pokonał całą liczącą ponad 4200 mil morskich trasę z francuskiego La Rochelle przez Funchal na Maderze do brazylijskiego Salvador de Bahia, pozostali zawodnicy nadali mu miano Niezniszczalny.
Do regat Mini Transat 2015 na trasie z Douarnenez we Francji przez Lanzarotte na Wyspach Kanaryjskich do  Gwadelupy na Karaibach wystartował na super nowoczesnym, specjalnie dla niego zbudowanym w Szczecinie 6,5-metrowym jachcie. Wkrótce po opuszczeniu Lanzarotte jacht zaczął tonąć po zderzeniu się w nocy z jakimś pływającym po oceanie obiektem. Radek zmuszony został do wezwania pomocy. Uratowany dzięki perfekcyjnemu przestrzeganiu zalecanych procedur bezpieczeństwa oraz sprawnej akcji ratowniczej, niemal natychmiast zadeklarował chęć kontynuowania startów w kolejnych oceanicznych regatach samotnych żeglarzy.

(Źródło: http://www.zagle.com.pl/wydarzenia/niezniszczalny-radek-kowalczyk-o-oceanicznych-zmaganiach-zeglarskich,1_17284.html)


Ryszard Gajewski

Gjewski

Zakopiańczyk, taternik, alpinista i himalaista.
Instruktor alpinizmu PZA, przewodnik tatrzański i międzynarodowy przewodnik wysokogórski IVBV / UIAGM, ratownik TOPR.
W 1979 wraz Maciejem Pawlikowskim jako pierwsi na świecie zdobyli szczyt Ngadi Chuli (Peak 29 - 7871 m n.p.m).
Na swoim koncie ma również I wejście zimowe wraz z Maciejem Berbeką na Manaslu (8156 m n.p.m. - drogą Messnera). Jest także zdobywcą ośmiotysięcznika Cho­Oyu (8201 m n.p.m.) nową drogą. Uczestniczył w słynnej, narodowej wyprawie na Mount Everest w 1980 r., w czasie której góra została po raz pierwszy zdobyta zimą.
W 2009 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.


Krzysztof Wielicki

wielicki
Polski wspinacz, taternik, alpinista i himalaista. Zdobywca korony Himalajów i Karakorum.
Jako pierwszy wszedł zimą na Mount Everest, Kanczendzongę i Lhotse. Tą ostatnią zdobył w sylwestrową noc w gorsecie który nosił po uszkodzeniu kręgosłupa w górach. Samotnie wspiął się na Broad Peak (zdobył ją w ciągu jednego dnia) oraz na dhaulagiri, Gaszerbrum II, Nanga Parabati i Sziszapangmę wytyczając nowe drogi.
Brał udział w kilku wyprawach na K2. Dopiero podczas czwartej, latem 1996, wytrwałość została nagrodzona - wszedł na szczyt Filarem Północnym z dwoma włoskimi alpinistami.. W 1996 roku otrzymał tytuł Giganta przyznawany przez poznański oddział Gazety Wyborczej.
Zorganizował wyprawę zimową (Polska Wyprawa Zimowa Netia K2 2002-2003) na K2, która jednak nie zdobyła szczytu. Na przełomie lat 2006/2007 podjął kolejną zimową próbę zdobycia ośmiotysięcznika, tym razem Nanga Parbat, lecz z powodu skrajnie trudnych warunków pogodowych musiał wycofać się wraz ze swoim zespołem. W 2013 roku był kierownikiem ekspedycji, której celem było pierwsze zimowe wejście na Broad Peak. 5 marca 2013 szczyt zdobyli Adam Bielecki, Artur Małek, Maciej Berbeka oraz Tomasz Kowalski.
W 2000 roku uhonorowany został prestiżową światową nagrodą Explorer (motto: Explorare Ausis - Tym Którzy Mają Odwagę Odkrywać) podczas Explorers Festival w Łodzi. W 2001 roku jako pierwszy polak został nagrodzony prestiżowym odznaczeniem: Lowell Thomas Award przez The Explorers Club.





Poniżej przypominamy sylwetki wszystkich naszych Gości.

ROK 2015

Piotr Mojżyszek i Anna Czapek
Opowiadają o świecie. Ich pomysł to pokazanie świata. Poruszają ciekawe tematy. Opowiadają o kulturze ludzi żyjących w różnych częściach świata. Mówią o obyczajach, kuchni, muzyce, strojach.
Można ich śledzić na:
www.opowiadamyoswiecie.pl www.piotrmojzyszek.com


Jakub Rybicki
Fotograf, reporter, kolekcjoner dziwnych czapek, wydrwigrosz, czasem alpinista, pilot wycieczek.
Rowerem zjeździł Europę i kawał Azji. Zakochany we wschodzie, z którego ma zresztą magistra.
Publikuje w prasie (Podróże, Poznaj Świat, Rowertour, Auto Motor i Sport, Salamandra, VIVA!, Kancelaria i in.) oraz Internecie (wp.pl, onet.pl, peron4.pl i in.)
Ostatnie podróże:

2013- Chiny, Kuksay Peak 7184m - pierwsze polskie wejście
2013- Bajkał Ice Trip - wyprawa rowerowa po zamarzniętym Bajkale
2012- Tour de Azja - autostopem przez Azję Centralną, Iran i Irak
2011 - Rowerowa podróż do Murmańska za krąg polarny
2010 - Afganista, pierwzsza polska wyprawa w Hindukusz od lat 70.,
próba zdobycia Noszaka 7492m, najwyższej góry Afganistanu i
półtoramiesięczna podróż po najdalszych zakątkach tego kraju
2008 - rowerem znad Bajkału do Mongolii
2007 - samochodem do kazachstanu

Janusz Majer
Polski Himalaista, Alpinista i podróżnik.
Prezes Klubu wysokogórskiego w Katowicach. Wiceprezes Polskiego Związku Alpinizmu. Autor wielu artykułów w mi.in. Taternik, American Journal, Alpine Journal. Członek i organizator wielu wypraw wysokogórskich. Od 23 listopada 2013 szef programu "Polskie Himalaje", którego częścią został program Polski Himalaizm zimowy im. Artura Hajzera.

Dokonania górskie:
Alpy
1975 - Mont Blanc
Himalaje i Karakorum
1984, 14 lipca - Broad Peak. Karakorum Pakistan. Zespół: Walenty Fiut, Janusz Majer, Krzysztof Wielicki, Ryszard Pawłowski
Inne
1976 - Noszak
1980 - Andy Peruwiańskie oraz Yosemite, USA - kierownik podwójnej wyprawy, w tym pierwsze polskie przejście słynnej drogi The Nose na El Capitan w Yosemite - (w zespole Tadeusz Karolczak, Janusz Majer, Ryszard Pawłowski)
1987 - zimowe wspinanie w Szkocji, rejon Ben Nevis oraz Lochnagar
1998 - Aconcagua
2008 - Elbrus

Arkady Paweł Fiedler

Arkady Paweł Fiedler, wnuk słynnego podróżnika i pisarza przejechał Fitem 126p Afrykę z północy na południe. W ciągu 3,5-miesięcznej wyprawie pokonał "maluchem" prawie 17 tysięcy kilometrów. Autor projektu "Po Drodze" - który powstał zpasji podróżowania samochodem, sentymentu do Małego Fiata i potrzeby spełnienia osobistych bardzo subiektywnych pragnień poznawania świata. W 2009 roku zrealizowana została pierwsza podróż Małym Fiatem wzdłuż granic Polski. Wyprawa została udokumentowana filmem, który można zobaczyć kanale YouTube. Kolejna podróż została zrealizowana w Afryce (z Egiptu do RPA) w 2014roku.

Łukasz Supergan
Od kilku lat podróżuje, starając się zrozumieć i opisać świat. Spędził łącznie kilka lat lata w 40 krajach Azji, Europy i Ameryki Pn.
Jego pasją są długodystansowe wędrówki piesze. Samotnie pokonał 4000 km, z Warszawy do Santiago de Compostela. Dwukrotnie (2004 i 2013) przeszedł pieszo Łuk Karpat, jako pierwszy człowiek samotnie. Przemierzył całość grzbietu Pirenejów. Ma na koncie pierwsze zimowe przejście szlakiem Karpat Słowackich. Jesienią 2014 roku samotnie, w ciągu 76 dni, pokonał 2300 km przez irańskie góry Zagros.
Dwukrotnie wyróżniony na spotkaniach "Kolosów" i nominowany do nagrody Travelera National Geographic.
Dwanaście milionów kroków. Sam o sobie: "W trakcie 93 dni wędrówki, przeszedłem 2200 kilometrów przez terytoria Rumunii, Ukrainy, Polski, Czech i Słowacji. Było to pierwsze w historii samotne przejście tego łańcucha, wykonane "jednym skokiem". Latem 2009 roku znalazłem się w Alpach. W czasie 28 dni wszedłem wtedy na wierzchołki 13 alpejskich czterotysięczników. W ramach projektu długodystansowych pieszych wędrówek zrealizowałem przejście pieszo 4000 km przez Stary Kontynent, z Warszawy do hiszpańskiego Santiago de Compostela. W tym samym roku powtórzyłem także przejście Łańcucha Karpat, w ciągu 65 dni przechodząc około 2000 km przez 4 państwa. Ostatnim projektem, ukończonym w lutym 2014 roku, stało się zimowe przejście 841-kilometrowego, głównego szlaku Karpat Słowackich, tzw. Cesty hrdinov SNP. Było to prawdopodobnie jego pierwsze przejście w sezonie zimowym."
Autor: "Pustka wielkich cisz"

Maciej Sokołowski

Organizator Festiwalu w Lądku-Zdrój, podróżnik.

Współtowarzysze:
Wojciech Grzesiok, , Paulina Wierzbicka
członkowie grupy podróżniczej Los Celebritos i Klubu Mistrzów Świata.
Organizatorzy, blogerzy, dziennikarze, wspinacze, biegacze,
jadacze chleba z różnych pieców.

Norwegia to kraj pełen fiordów - długich i krętych morskich zatok, które są w istocie zalanymi górskimi dolinami. Wielu do Norwegii jedzie do pracy. Niektórzy aby pożeglować po wybrzeżu pełnym owych fjordów. Troche tu zagląda zapalonych wędkarzy. Ale takich co Norwegię traktują jako miejsce docelowe wyjazdów narciarskich jest już naprawdę niewielu. I najlepiej to obrazowały zdziwione oblicza obsługi lotniska w Gdańsku którym nadawaliśmy nasze narty.
Jak wyglądał rejs Hi Ocean One i jak wygląda skituring w Norwegii - opowiemy na prelekcji.

Dominik Życki

Polski żeglarz sportowy, mistrz świata .
Olimpijczyk z 2008 i 2012 roku, trzykrotny medalista mistrzostw Europy.
Załogant Mateusz Kusnierewicza.
Na Finnie zdobył m. in. tytuły: Mistrza Europy Juniorów, Mistrza Polski, Mistrza Polski Juniorów .
W latach 2001-2003 był członkiem zespołu Polska 1, przygotowującego się do startu w regatach o Puchar Ameryki.
W 2004 roku został akredytowany na Igrzyska Olimpijskie w Atenach, by tam komentować zmagania polskich żeglarzy-olimpijczyków, w tym m.in. wyścigi... Mateusza!.

Kpt. Mirosław Lewiński
Kierował wyprawą Wagnera W ciągu 4,5 roku, ze zmieniającymi się załogami (a częściowo - ok. 10 tys. mil morskich - samotnie), na 13,5-metrowym jachcie "Ulysses" opłynął świat dookoła trasą przez Maderę, Wyspy Kanaryjskie, Kanał Panamski, Galapagos, Markizy, Fidżi, Nową Gwineę, Filipiny, Singapur, Malediwy, Jemen, Kanał Sueski i Cieśninę Gibraltarską. Razem ponad 44 tys. mil morskich i 328 odwiedzonych portów. Podczas rejsu przez pokład "Ulyssesa" przewinęło się ponad 150 osób różnych narodowości. Kpt. Lewiński żadnej z nich nie wypuścił na ląd zanim nie poznała dokładnie historii Władysława Wagnera.

Absolwent Akademii Medycznej w Poznaniu (1983 r.), lekarz
Żeglowanie zaczął w 1972 r., kapitan jachtowy od 1998 r.
W latach 1996-99 wraz z ojcem i przyjaciółmi zbudował jacht "Stary"
W 2000 r. jako III oficer i lekarz odbył półroczny rejs na "Pogorii"
W latach 2004 - 2007 zbudował jacht "Ulysses"

Dla żeglarstwa, które stało się największą pasją zostawił medyczną karierę. Pierwsze żeglarskie doświadczenia zdobywał na jeziorze Dominickim znajdującym się niedaleko Leszna. Pływał i pochłaniał książki przygodowe, żeglarskie, szczególnie te z serii "Słynni żeglarze". Już jako nastolatek, wspierany przez ojca, marzył o wyprawie dookoła świata.

Mateusz i Agnieszka Waligóra
O sobie piszą
Razem pojechaliśmy na Kubę. Rowerem. I to było to - olśniło nas! Rower to najlepszy środek do poznania świata - cichy, wolny, daje wolność wyboru i olbrzymią satysfakcję.
Ruszyliśmy - przez Brazylię, Urugwaj, Argentynę, Chile, Boliwię, Peru, Ekwador i Kolumbię. Wyliczanka jakich wiele, my jednak w każdym z tych miejsc zostawiliśmy kawałek swojego serca. Nie oszukujmy się - też krew (trochę), pot (oj dużo) i łzy (też dużo). Przywieźliśmy trochę fotografii i miliony wspomnień. I kontaktów - do niesamowitych ludzi.

Autorzy wielu publikacji w między innymi:
Magazyn Podróżników Tam Tam,
National Geographic Traveler
Podróże
Góry
Bike Board
Rowertour
Autorzy przewodnika rowerowego po Wrocławiu i okolicach.
Gości programu Pytanie na Śniadanie w TVP 2.

Prowadzą własnego bloga o swoich zmaganiach i przeżyciach: http://www.nakrancach.pl/blog/

Marcin Kaczkan
Polski Alpinista i Himalaista.
Otrzymał tytuł "Śnieżnej Pantery" za zdobucie pięciu siedmiotysięczników byłego ZSRR.

W 2010 samotnie zdobył górę Nanga Parbat (8126m n.p.m.). Brał udział w wielu wyprawach m.in.
K2 zimią - zdobyta wysokość to 7650m (2002/2003)
Broad Peak - zimią (2010)
K2 - letnia wyprawa (2012)
Gaszerbrum I - letnia wyprawa(2013)
Zdobywca Góry K2 - 31 lipca 2014r.

Artur Małek

"Na co dzień zajmuje się wspinaczką, wspinaczką, wspinaczką oraz pracami na wysokościach. Wielbiciel gór wysokich, drytoolingu oraz przede wszystkim wspinania w lodzie."
polski taternik, alpinista i himalaista. Organizator i uczestnik kilkudziesięciu wypraw m.in. w Alpy, Andy, Himalaje oraz góry Afryki. Pierwszy z zimowych zdobywców Broad Peak (5 marca 2013)

Przejścia zimą Tatry
"Starek-Uchmański" VII/VII+, Czołówka MSW (partner: Mariusz Lange),
"Uskok Laborantów" VIII-, Kocioł Kazalnicy (partner: Artur Szachniewicz),
"Długosz-Popko" VI+, Kocioł Kazalnicy (partner: Artur Szachniewicz),
"Cień Wielkiej Góry" VI-, Kocioł Kazalnicy (parter: Artur Szachniewicz),
"Parada jedynek" VI+, Kocioł Kazalnicy (partnerzy: Artur Szachniewicz i Mateusz Grobel),
"Orzeł z Epiru" VI/VI+, Kocioł Kazalnicy (partner: Mariusz Lange),
"Lewy Filar" VI, Skrajna Jaworowa Turnia, (partnerzy: Bopp Neruda i Artur Szachniewicz).
Przejścia zimą Alpy
"Rübezahl" IV WI 6/6+, 215m, Kandersteg (partnerzy: Bopp Neruda i Mariusz Lange),
"Blue Magic" IV WI 5+, 180m, Kandersteg (partnerzy: Bopp Neruda i Mariusz Lange),
"Arbonium" WI 5-, 260m, Kandersteg (partnerzy: Bopp Neruda i Mariusz Lange),
"Szczeniaczki" WI 5-, 110m, Kandersteg (partnerzy: Bopp Neruda i Mariusz Lange).
Przejścia - drytooling
"Między 5-Nizzą a Soplem" M10-, Jaskinia Lodowa (Góry Choczańskie)
"Moherowy Ninja" D8, Jaskinia Jasna (Strzegowa),
"Gemini" D9, Jaskinia Jasna (Strzegowa),
"Gotica" D8, Jaskinia Jasna (Strzegowa),
"Przez Żabę na wprost" D8, Jaskinia Jasna (Strzegowa),
"Demone Libe" D8+, Jaskinia Jasna (Strzegowa),
"Masters of spinjitzu", D8-, Dolina Wrzosy,
"Zwierzoczłekoupiór" D8+, Jaskinia Jasna (Strzegowa),
"Lukrowe Oko Demona" D7, Jaskinia Jasna (Strzegowa)

Daniel Kowalski
(Podwodna eksploracja Kopalni Uranu w Kowarach k/ Karpacza) oraz prezentacja podwodnego robota ROV - Humbak (odkrycie ORP Kujawiak/ Malta 2014) oraz suchych skafandrów NoGravity.

Maciej Kołodziejczyk
(Rekord Świata w nurkowania na wysokości 6000m) Mediaexpeditions.org

ROK 2014


Aleksander Lwow
Wspina się od 1970 roku. Był uczestnikiem wypraw w Himalaje i Karakorum, na K2 (2 razy, w tym raz w zimie), Yalung Kang (zimą), Broad Peak (zimą), Mount Everest (4 razy). Wspinał się także w Hindukuszu, Pamirze, Andach i Tienszanie. Jest autorem pierwszego polskiego i jak dotąd najszybszego w historii (7 godzin, samotnie) wejścia na Pumori. W 1991 roku zorganizował i kierował międzynarodową wyprawą Polish Jack Wolfskin Everest Expedition.
Autor: "Zwyciężyć znaczy przeżyć. 20 lat później"

Wybrałem góry (1990),
Liny alpinistyczne (1991),
Zwyciężyć znaczy przeżyć (1994),

Dariusz Załuski
Uczestniczył w kilkunastu polskich wyprawach w Himalaje i Karakorum, w tym w siedmiu zimowych. W 1997 zdobył szczyt Gaszerbrum II (8035 m). W 2000 wszedł na Czo Oju (8201 m), rok później zdobył Lhotse (8516 m). W 2006 brał udział w kilkunastoosobowej wyprawie Falvit Everest Expedition 2006. Jej celem było odtworzenie drogi, którą po raz pierwszy zdobyto Mount Everest w 1953. Wyprawa zakończyła się zdobyciem szczytu przez Dariusza Załuskiego, Martynę Wojciechowską oraz kilku innych członków ekipy. W 2011 w ramach międzynarodowej wyprawy, w skład której wchodziła m.in. Gerlinde Kaltenbrunner, zdobył (jako dziewiąty Polak) szczyt K2 (8611 m). Rok później wspólnie z Robertem Szymczakiem i Wojciechem Kukuczką po raz drugi zdobył Mount Everest (8848 m).
Reżyser:
"Two on K2" -filmu, który pokażemy w ramach Spotkań
Oraz:
Zimowa Loteria (2001, 25')
Przypadki Pani Ani (2001, 21')
Obrazki z Wyprawy (2002, 22')
Snow Story (2003, 19')
Krótka relacja z wyprawy (2004, 15')
Ciao Martina (2004, 22')
Zimą na Shishę (2005, 25')
Wszystko prawie o wyprawie (2006, 42')
Everest. Przesunąć horyzont (2007, 63')
Annapurna na lekko (2008, 24')
Bieg Kukuczki (2010, 45')

Kpt. Krystian Szypka
Jeden z czołowych polskich żeglarzy pełnomorskich i oceanicznych, szczególnie w kategorii długodystansowych żeglarzy samotników. Członek elitarnego Klubu Żeglarzy Samotników oraz Half-Crown Club przy Royal Western Yacht Club of England. Zaliczył wiele startów w topowych wyścigach samotników takich jak Regaty o Puchar Poloneza, Bitwa o Gotland oraz ten jak dotąd najważniejszy - OSTAR 2013.
W czasie spotkania kapitan podzieli się swoimi wspomnieniami ze startu w najstarszych, legendarnych, transatlantyckich regatach samotników OSTAR. Regaty te rozgrywane co 4 lata od 1960 roku na trasie Plymuth (UK) do Newport (USA) należą nadal do jednych z najtrudniejszych na świecie wyzwań żeglarskich, co wynika z charakteru trasy przez północny Atlantyk: pod wiatr, pod prądy i fale naprzeciw nadciągającym stale frontom niżowym, do tego mgły, góry lodowe oraz intensywny ruch statków i wielorybich stad. Poza opowieściami z przygotowań jak i przebiegu tego wyścigu będzie można obejrzeć film stworzony przez Pomorski OZŻ z wykorzystaniem materiałów jakie kapitan kręcił na pokładzie w czasie atlantyckiej żeglugi. Oczywiście będzie można też dowiedzieć się o innych morskich przygodach.

Kpt. Maciej Sodkiewicz

Arktyczny rejs do granicy lodu - 82 równoleżnik został przekroczony w sobotę, 20 lipca 2013. Niedługo potem, klucząc ostrożnie między coraz gęściej rozsianymi bryłami lodu, stalowy kadłub "Barlovento II" osiągnął pozycję 82?, 10,554? N. Dalej na północ płynąć już się nie dało -jachtem. Załoga "Sekstant Expedition" zacumowała do kry lodowej i zwodowała dwa kajaki przywiezione z Polski. Polscy kajakarze jeszcze nigdy wcześniej nie pływali tak blisko bieguna. "Barlovento II" pokonał dystans blisko 8 tys.mil morskich, osiągnął rekordową dla polskiego jachtu szerokość geograficzną północną i dotarł do Ziemi Franciszka Józefa.
W 2012 roku Kpt. Maciej Sodkiewicz został odznaczony przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego Brązowym Krzyżem Zasług. Maciej Sodkiewicz to także jeden z kapitanów i współorganizator rejsu Sekstant Expedition -Lodowe Krainy 2014, wyprawy "Barlovento II", w której w pierwszym i drugim etapie udział wezmą pszczyńscy żeglarze.

Szymon Kuczyński

Współautor projektu "Zew Oceanu" -rejs samodzielnie zbudowanym 5-metrowym jachtem przez Ocean Atlantycki. Rejs odbywał się od 19.11 2012 do 19.07.2013. Składał się on z pięciu głównych etapów. W przedsięwzięciu wzięli udział Szymon Kuczyński oraz Dobrochna Nowak. Zależało nam aby udowodnić, że żeglarstwo morskie może być tanie oraz dostępne dla szerokiego grona. Według posiadanych przez nas informacji nasza jednostka to najmniejszy polski jacht jaki popłynął na tej trasie.

Kasia i Staszek Miłkowscy
W 2012 roku przez 6 miesięcy płynęli jachtem z południa na północ. Podróż jaka planowali i przygotowywali znacznie wcześniej , na trzy miesiące przed startem z powodów "nie planowanych" decydują się ułożyć na nowo. Odbywa się ona odbywa się miedzy 3 a 8 miesiącem ciąży Kasi. W tym czasie przemierzają Adriatyk, morze Jońskie , Tyreńskie, kanały Francji Belgi i Holandi, by dalej przez Morze Północne i Bałtyk zdążyć do domu przed narodzinami. Opowieść o żeglowaniu w stanie błogosławionym, radzeniu sobie i ze sobą, odkryciu zbawiennego wpływu morza na życie prenatalne..

Stanisław Pisarek

"4 końce Europy w jednym roku" -tytuł prezentacji mówi sam za siebie. Końce europy to nie tylko olbrzymia odległość, ale też skrajności kulturowe czy klimatyczne. Zostaniemy zabrani w podróż, która pokaże nam na jak ciekawym kontynencie mieszkamy.

Emil Witt
Szkoła przetrwania albo wakacje w Amazonii. Mając 18 lat wyprawił się do Brazylii, gdzie spędził dwa miesiące w dżungli. Zniechęcony komercyjnym charakterem Manaus, popłynął kilkaset kilometrów w górę rzeki Rio Negro oraz Rio Padauiri, by uczyć się sztuki przetrwania od rdzennych Indian. Z dala od cywilizacji próbował zaprzyjaźnić się z Janomamami, z bliska oglądał rośliny i zwierzęta, o których istnieniu nie miał wcześniej pojęcia. Szacunek Indian zdobył wyprawiając się samotnie do -ze strzelbą i 20-kilogramowym plecakiem wędrował samotnie dwa dni. Makuszi w dowód uznania zabrali go na tygodniową wędrówkę po znanych jedynie sobie ścieżkach. Wyprawa zajęła dwa miesiące obfitujące zarówno w momenty pełne radości, jak i dramatyczne.

Marcin Grabarczyk
Uwielbia dalekie podróże do miejsc wciąż jeszcze nieodkrytych i żyjących wolnym tempem. Podczas wypraw nieustannie fotografuje. W 2013 roku po raz pierwszy wyruszył z plecakiem samotnie. Podróże finansuje ze stypendiów. O sobie mówi: "Mając osiemnaście lat po raz pierwszy wyruszyłem w daleką podróż. Była to zorganizowana wyprawa do dżungli amazońskiej.
Kolejne wyjazdy stawały się coraz bardziej samodzielne. Wyjeżdżałem w grupie znajomych, we dwoje, a w 2013 roku udałem się samotnie na Karaiby.
Podczas spotkania opowiem o różnicach w podróżowaniu w towarzystwie i w pojedynkę, czy trudno wyruszyć w samotną podróż i jak się do niej przygotować.
Zobaczycie zdjęcia z Amazonii i Peru, Zanzibaru, Małych Antyli i ze Sri Lanki".
Więcej znaleźć można na:
www.wyprawawnieznane.pl
www.facebook.com/wyprawawnieznane
blog.wyprawawnieznane.pl

Monika Witkowska

Everest. Góra gór. Podróżniczka, dziennikarka oraz pisarka w 2013r. postanowiła przekonać się na własne oczy jak wygląda prawda o najbardziej skomercjalizowanej górze świata. Czy faktycznie Mount Everest może dziś zdobyć każdy? Czy pieniądze to wszystko, czego potrzeba, by znaleźć się na wierzchołku świata? A skoro tak, czemu tylu wspinaczy rezygnuje? I dlaczego aż tak wielu ginie po drodze? Monika Witkowska szukała odpowiedzi na te pytania. W Himalaje pojechała jednak nie tylko po to, a w Pszczynie opowie co widać ze szczytu.
Autorka wielu książek m.in.: Everest. Góra Gór., Kurs na Horn - dziennik z rejsu, Z plecakiem przez świat, Kurs Czukotka,

Anna Kaczmarek, Daniel Wasyliszyn
Trwająca niemal dokładnie rok podróż z dwójką dzieci (w chwili startu Jurek miał 7 miesięcy, a Ada 3 lata) po dość nietypowej jak na wokółziemskie wojaże trasie.Najpierw dwa miesiące na Nowej Zelandii (po tygodniu przyzwyczajania się do zmiany czasu), potem próba przejechania Australii z Sydney do Perth (oni daliby radę, ale samochód zakończył żywot na środku pustyni), następnie Indonezja, Singapur, Malezja, Tajlandia, a dalej - uwaga! - 52-godzinny lot z Bangkoku do Buenos Aires. W Ameryce Południowej Ada, Jurek i spółka zwiedzili Argentynę, Boliwię, Peru, Ekwador i Kolumbię, podróżowali przez Andy na wysokościach powyżej 4000 m, by w końcu z Bogoty wrócić do Europy. Nie było łatwo, ale było warto.

Maciej Sokołowski, Karolina Szamborska
Oman to jedyny kraj na literę "O". I na tym w zasadzie powszechna wiedza o Omanie się kończy. A to fantastyczny kraj, chyba najlepszy do pierwszego spotkania z islamem. W zasadzie, nieodkrycie przez masową turystykę sprawia, że zwiedzanie jest pełne autentycznych doznań, a nie trawieniem turystycznej masowej papki. Ma wszystko co porządny kraj mieć powinien - piękne wybrzeże, wysokie góry no i... dużą piaskownicę - taką zajmującą ? powierzchni kraju. A skoro już o dzieciach mowa - to także kraj bardzo bezpieczny. Nie spotkała nas żadna, nawet budząca tylko cień wątpliwości, sytuacja. Wraz z niespełna trzyletnim Iwem przemierzyliśmy Oman z północy na południe i ze wschodu na zachód. Spotkaliśmy tabuny "Panów Zdzisiów" (krabów), dowiedzieliśmy się, że najważniejsza jest krowa, a koła zapasowe to najlepiej mieć cztery. Przejechaliśmy też fantastycznymi drogami donikąd - żywcem przeniesionymi z naszego systemu budowania dróg i autostrad. I mieliśmy wiele innych przygód, o których opowiem podczas prezentacji.


ROK 2013

Adam Pustelnik
Polski taternik, alpinista, syn himalaisty Piotra Pustelnika, członek Akademickiego Klubu Górskiego w Łodzi. Jeden z najlepszych i najwszechstronniejszych polskich wspinaczy. Prowadzi szkolenia wspinaczkowe, układa drogi wspinaczkowe na zawodach, prowadzi prelekcje na tematy wspinaczkowe, tłumaczy książki. Zaczął się wspinać w 1993 roku.

Kpt. Tomasz Cichocki
Żeglarz, w 312 dni opłynął samotnie kulę ziemską bez zawijania do portu. Z Brestu wyruszył 1 lipca 2011r. by powrócić tam 7 maja 2012. Dokonał tego na jachcie Polska Miedź. Laureat wielu żeglarski nagród: Żeglarz Roku 2012, Srebrny Sekstant oraz I nagrodę honorową Rejs Roku.

Ryszard Pawłowski
Polski taternik, alpinista i himalaista, instruktor i przewodnik. Uczestnik ponad stu wypraw w góry świata, czterokrotny zdobywca Everestu (jako pierwszy i jedyny z Polaków dokonał tylu wejść), członek The Explorers Club. 24 października 1989 był partnerem Jerzego Kukuczki w jego ostatniej wspinaczce na południowej ścianie Lhotse, podczas której (wskutek pęknięcia liny) Kukuczka spadł w przepaść i poniósł śmierć.

Krzysztof Starnawski
Polski sportowiec ekstremalny, płetwonurek, speleolog, taternik, ratownik TOPR. Specjalizuje się w nurkowaniu w jaskiniach oraz nurkowaniu pod lodem. Zdobywca Kolosa w kategorii "Wyczyn roku" (1999) za dokonanie najgłębszego polskiego nurkowania swobodnego (131 m) w jaskini Hranická propast w Czechach oraz wyróżnienia w 2000 roku za pobicie tego rekordu o 50 m. Na początku grudnia 2011 roku ustanowił rekord świata w nurkowaniu z zamkniętym obiegiem na poziomie 283 metrów. 1 października 2012 zanurkował na głębokość 223 w podwodnej jaskini w Hranickiej propasti, ustanawiając nowy rekord Polski.

MATEUSZ ANDRUSIAK

"Podróż za jeden uśmiech (czyli prawie za darmo)".
" Przygotowania do tej wyprawy trwały niemal trzy lata. Opłaciło się? Całkiem dosłownie. W 2010 roku Mateusz Andrusiak i Agnieszka Szymanek wyruszyli w drogę, mając ze sobą paszporty, luźne i niezbyt ciężki plecaki oraz kamerę. Autostopem dotarli z Rybnika na Gibraltar, tam złapali jacht i popłynęli na Wyspy Kanaryjskie. Ostatnim etapem wyprawy był rejs z Gwadelupy przez Azory na Maltę."

AGNIESZKA GRUDOWSKA
"Rak?n?rolling - na Zwrotnik Raka!"
"Celem podróży "na Zwrotnik Raka" było symboliczne przejechanie na rowerach Zwrotnika Raka.
Ekipa raknrolligowców wyruszyła z Warszawy 12 października 2012 roku i przez 2,5 miesiąca sztafeta pokonała ponad 5000 kilometrową trasę przez Polskę, Czechy, Austrię, Włochy, Francję, Hiszpanię, Maroko i Saharę Zachodnią. Uczestnicy ostatniego etapu dotarli na Zwrotnik Raka 27 grudnia2012 roku. W ten sposób fundacja Rak?n?Roll po raz kolejny pokazała, że to co wydaje się niemożliwe - jest do zrobienia, że raka można pokonać, tak jak pokonać można drogę na Zwrotnik Raka.
Wyprawę wymyślił i zorganizowały doświadczone rowerzystki Agnieszka Grudowska, Eliza Czyżewska a w projekcie wzięło udział 30 osób, w tym 5 podopiecznych Fundacji, którzy wygrali już swoją walkę z rakiem."

Agnieszka Siejka, Katarzyna Siekierzyńska, Ewa Grewling
"Trzy kobiety, po 60 kg ekwipunku, 17 dni wędrówki, 150 km do pokonania. Każdego dnia powtarzające się czynności: rano pobudka, posiłek, zwijanie obozu, wymarsz, często bez względu na pogodę, z mozołem zdobywany każdy kilometr, wieczorem podobnie. Nasze życie skurczyło się do fizjologii: zjeść, maszerować, odpocząć. Pokonaliśmy zaplanowaną trasę, pokonaliśmy siebie, nasze wątpliwości i słabości, stanęliśmy na szczycie. Ważna była droga a nie cel".

PIOTR KURYŁO

Laureat Kolosa 2011 w kategorii "Wyczyn roku".
"Jest zbyt skromny, by samemu przebić się do >głównego nurtu<. Choć jak najbardziej ma się czym pochwalić. Piotr Kuryło bowiem - uwaga! - obiegł świat dookoła. Nie inaczej. Pokonanie trasy zajęło mu dokładnie rok.
Wystartował z Augustowa, by przez całą Europę dotrzeć do Portugalii. W Lizbonie wsiadł w samolot i wylądował w Nowym Jorku, a następnie, niczym Forrest Gump, biegnąc, przemierzył wszerz Stany Zjednoczone - od oceanu do oceanu."

JULIA LACHOWICZ

"I ty możesz zdobyć sześciotysięcznik. Czyli jak zorganizować podróż w Himalaje za niewielkie pieniądze."
"Istnieje sporo nieporozumień, które pojawiają się za każdym razem, gdy wypowiadane jest słowo"Himalaje". Po pierwsze wielu się wydaje, że chodzić po nich można tylko w Nepalu. Że właśnie tam jest trekkingowa mekka. A przecież najlepsze trasy dla amatorów (w podwójnym znaczeniu tego słowa) są w Indiach. Drugi mit: tam wybierają się tylko wyczynowcy, którzy zęby zjedli na wspinaniu się po Alpach, Andach, Pamirze i Pirenejach. A tak naprawdę wiele tras dostępnych jest dla "normalnych" ludzi. Wystarczy, że jest się w formie i w góry chodzi się w miarę regularnie. Trzecie nieporozumienie: że Himalaje to tylko Mount Everest i inne ośmiotysięczniki. Że tam niższych szczytów się nie uświadczy. Co najwyżej można się wybrać na słynne (i kosztowne!) trekkingi wokół Annapurny czy pod bazę Czomolungmy. I popatrzeć na giganty z dołu. Nieprawda! Nie dość, że wiele szczytów jest tu znacznie niższych, to jeszcze można je zdobywać za niewielkie pieniądze. Trzeba tylko znać kilka podróżniczych trików."

ALEKSANDRA NIKIEL

" Zmierzając do Shangri-La. W dwa lata dookoła Azji".
"Pomysł był prosty: dwoje ludzi zostawia swoje dotychczasowe życie i rusza w podróż, by objechać największy kontynent Ziemi. Dają sobie na to dwa lata, mają niewielki budżet i wiarę, że odrobina szczęścia wystarczy. Mają też nadzieję, że, gdy szczęścia będą mieli więcej niż odrobinę, uda im się dotrzeć do Shangri-La, legendarnej krainy, położonej jakoby w którejś z dolin Himalajów Tybetu".

ADRIAN KRYSTIFINSKI

"Moja Panamericana (autorska wersja)"
" 10 tys. Km na starym rowerze z plecakiem na bagażniku (z Belem do Ushuaia), nieco mniej autostopem po opustoszałej Ruta 40 (części drogi z Ushuaia do Santiago de Chile), następnie chińskim motorem do Meridy w Wenezueli.
I jeszcze - w ramach przerwy - łodzią z Nuevo Rocafuerte w Ekwadorze do Nauta w Peru, nieopodal Iquitos. Nawet przy maksimum dobrej woli, nie wygląda to jak podręcznikowa Panamerica."

Anna Janik, Marta Sziłajtis-Obiegło.

Pierwszy polski rejs jachtem dookoła Skandynawii ukończony w jednym sezonie, bez składania masztu.
"Główny cel projektu to zatoczenie jachtem pod polską banderą pełnej pętli wokół półwyspu Skandynawskiego z wykorzystaniem akwenów morskich, jak i wód śródlądowych Federacji Rosyjskiej be zdemontowania masztu. Poza wyczynem stricte sportowym mieliśmy nadzieję zwrócić uwagę szczególnie na mało uczęszczany, a ważny dla Polaków fragment wód rosyjskich - Kanał Białomorski i rejon Wysp Sołowieckich oraz tragiczne historie naszych rodaków z tym związane. Start w Portugalii, finał 6 miesięcy później w Trójmieście.
Trasa rejsu to ponad 9 tysięcy mil morskich. Odwiedziliśmy łącznie 60 portów i kotwicowisk w 11 krajach. Żeglowaliśmy przez 5 mórz."

ROK 2012


Aleksandra Dzik

Polska alpinistka, przewodniczka górska i skialpinistka. Absolwentka psychologii i socjologii na Uniwersytecie Śląskim. Członkini Klubu Skialpinistycznego "Kandahar". Prowadzi firmę turystyczną Bluemu.
Jako pierwsza Polka otrzymała w 2010 tytuł Śnieżnej Pantery przyznawany za zdobycie pięciu siedmiotysięczników byłego ZSRR. W tym samym roku jako pierwsza kobieta ukończyła bieg Elbrus Race na trasie ekstremalnej. W 2011 wspólnie z Marią Khytrykovą zdobyła ośmiotysięcznik Gaszerbrum II (8035 m.).
W 2013 była organizatorką i kierowniczką międzynarodowej wyprawy na Nanga Parabat, która została przerwana z powodu ataku terrorystycznego na bazę znajdującą się u podnóża góry.

Piotr Pustelnik

Alpinista i himalaista, zdobywca Korony Himalajów (zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczniki) i Karakorum, twórca projektu "Trzy Korony", czyli pomysłu na zdobycie Korony Ziemi, Koronki Ziemi (drugie co do wysokości szczyty kontynentów) i Korony Himalajów i Karakorum.

19 lipca 1990 - Gaszerbrum II (8035 m)
12 lipca 1992 - Nanga Parbat (8126 m)
24 września 1993 - Czo Oju (8201 m)
6 października 1993 - Sziszapangma (8013 m)
26 września 1994 - Dhaulagiri (8167 m)
12 maja 1995 - Mount Everest (8848 m) - wejście z tlenem
14 lipca 1996 - K2 (8611 m) - wejście z tlenem
15 lipca 1997 - Gaszerbrum I (8068 m)
15 maja 2000 - Lhotse (8516 m) - wejście z tlenem
15 maja 2001 - Kanczendzonga (8586 m) - wejście z tlenem
16 maja 2002 - Makalu (8463 m) - wejście z tlenem
17 maja 2003 - Manaslu (8156 m) - tlen używany w trakcie snu
8 lipca 2006 - Broad Peak (8047 m)
27 kwietnia 2010 - Annapurna I (8091 m) - wejście z tlenem
oraz
21 lipca 1997 - Gaszerbrum II (8035 m) - po raz drugi
22 lipca 2005 - Rocky Summitt(8006 m) (przedwierzchołek Broad Peak)


Marta Sziłajtis-Obiegło

Żeglarka, jak można wyczytać na stronie internetowej: "pierwszy rejs pełnomorski odbyła do Szwecji. Sternikiem jachtowym została w przerwie między egzaminami maturalnymi i razem z Tatą zaczęła się udzielać w Yacht Klubie "STAL" w Gdyni. Po odbyciu stażu- kilkunastu ciekawych rejsów, kursie manewrowym i egzaminach otrzymała trzeci już patent: jachtowego sternika morskiego. Egzamin kapitański zdawała w ostatniej sesji, wg starych zasad, w roku 2005 i tak w wieku 19 lat została najmłodszym kapitanem ze starym patentem. (...)"

Krzysztof Tadeusz Baranowski

Jeden z najsławniejszych polskich żeglarzy, kapitan jachtowy, dziennikarz, autor wielu książek, nauczyciel, krótkofalowiec. W 1973 roku na jachcie Polonez ukończył rejs dookoła świata (po raz pierwszy). Drugi raz ten wyczyn powtórzył w roku 2000. Jest pierwszym Polakiem, który dwukrotnie opłynął kulę ziemską. Odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zapowiedzi wydarzeń

Najnowszy film

XIII Carbo Asecura Bieg Pszczyński o Puchar Burmistrza

Copyright © 2008-2012 MORiS Pszczyna. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: pless-intermedia