II Pszczyński Bieg Powstańczy

2020-07-21, ostatnia aktualizacja 2020-08-17, 10:49

Pierwsza edycja Pszczyńskiego Biegu Powstańczego została zorganizowana 17 sierpnia 2019 roku w celu upamiętnienia setnej rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego.

Bieg przyciągnął biegaczy z całego Śląska. Na dystansie 7 km wystartowało niemal 400 zawodników. Debiut biegu mogliśmy zaliczyć do naprawdę udanych. Zawodnicy za sprawą żółtych i niebieskich koszulek utworzyli na starcie żywą flagę Śląska.

O dacie wybuchu powstania przypominała także znajdująca się na 1919 m tablica pamiątkowa oraz młodzież ubrana w stroje z lat 20. Co istotne, w trakcie biegu pamiętaliśmy również o potrzebujących. Na rynku można było spotkać wolontariuszy z puszkami zbierającymi datki na rzecz Hospicjum Ojca Pio.

19 sierpnia 2020 odbędzie się druga edycja biegu. Stu pięćdziesięciu biegaczy weźmie udział w II Pszczyńskim Biegu Powstańczym. Zawodnicy wyruszą z płyty pszczyńskiego rynku o godz. 18.00. Do pokonania będą mieli trasę o długości ok. 6 km, która w większości prowadzi szutrowymi drogami w okolicach Pokazowej Zagrody Żubrów i Pola Golfowego.

Opłata startowa wynosi 45 zł. Każdy zawodnik, który przekroczy linię mety otrzyma pamiątkowy medal.

Zapisy na bieg:
https://zapisy.timing4u.pl/2-pszczynski-bieg-powstanczy-v4902/

bieg powstańczy

W organizację biegu zaangażował się Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu w Pszczynie, Urząd Miejski w Pszczynie, Stowarzyszenie Sportowe "Aktywna Pszczyna" oraz Carbo Asecura S.A.

========================================================
Czym były powstania śląskie? Krótkie przypomnienie historii:

Po I wojnie światowej obszar Górnego Śląska podzielono pomiędzy Niemcy i Polskę.

Burzliwe dzieje Górnego Śląska przybrały dramatyczną postać konfliktów zbrojnych:
1919r. - I Powstanie Śląskie
1920r. - II Powstanie Śląskie
1921r. - III Powstanie Śląskie

Na mocy Traktatu Wersalskiego na znacznym obszarze miano przeprowadzić Plebiscyt (1921). "Z obszaru plebiscytowego do Polski przyłączono 29 proc. obszaru i 46 proc. ludności. W Polsce znalazły się m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (obecny Chorzów), Rybnik, Lubliniec, Tarnowskie Góry i Pszczyna."(źródło: www.dzieje.pl)

WOJCIECH KORFANTY działacz i wielki orędownik idei przyłączenia Górnego Śląska do Polski.

Zapowiedzi wydarzeń

Najnowszy film

Wyniki - XV Pszczyńska Olimpiada Przedszkolaków

Copyright © 2008-2012 MORiS Pszczyna. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: pless-intermedia