Pszczyńskie Spotkania z Przygodą.

2013-03-07, ostatnia aktualizacja 2013-03-14, 10:18

Już po raz drugi zapraszamy na Pszczyńskie Spotkania z Przygodą. W dniach 12-14 kwietnia br. Pszczyńskie Centrum Kultury będzie gościć m.in. Adama Pustelnika, kpt. Tomasza Cichockiego, Ryszarda Pawłowskiego oraz wielu, wielu innych. W programie także projekcja filmów o tematyce górskiej (nagrodzonych na festiwalu filmów górskich w Lądku-Zdrój) oraz żeglarskiej (Jacht film).

Pszczyńskie Spotkania z Przygodą

Adam Pustelnik - polski taternik, alpinista, syn himalaisty Piotra Pustelnika, członek Akademickiego Klubu Górskiego w Łodzi. Jeden z najlepszych i najwszechstronniejszych polskich wspinaczy. Prowadzi szkolenia wspinaczkowe, układa drogi wspinaczkowe na zawodach, prowadzi prelekcje na tematy wspinaczkowe, tłumaczy książki. Zaczął się wspinać w 1993 roku.

Kpt. Tomasz Cichocki - żeglarz, w 312 dni opłynął samotnie kulę ziemską bez zawijania do portu. Z Brestu wyruszył 1 lipca 2011r. by powrócić tam 7 maja 2012. Dokonał tego na jachcie Polska Miedź. Laureat wielu żeglarski nagród: Żeglarz Roku 2012, Srebrny Sekstant oraz I nagrodę honorową Rejs Roku.

Ryszard Pawłowski - polski taternik, alpinista i himalaista, instruktor i przewodnik. Uczestnik ponad stu wypraw w góry świata, czterokrotny zdobywca Everestu (jako pierwszy i jedyny z Polaków dokonał tylu wejść), członek The Explorers Club. 24 października 1989 był partnerem Jerzego Kukuczki w jego ostatniej wspinaczce na południowej ścianie Lhotse, podczas której (wskutek pęknięcia liny) Kukuczka spadł w przepaść i poniósł śmierć.

Krzysztof Starnawski - polski sportowiec ekstremalny, płetwonurek, speleolog, taternik, ratownik TOPR. Specjalizuje się w nurkowaniu w jaskiniach oraz nurkowaniu pod lodem. Zdobywca Kolosa w kategorii "Wyczyn roku" (1999) za dokonanie najgłębszego polskiego nurkowania swobodnego (131 m) w jaskini Hranická propast w Czechach oraz wyróżnienia w 2000 roku za pobicie tego rekordu o 50 m. Na początku grudnia 2011 roku ustanowił rekord świata w nurkowaniu z zamkniętym obiegiem na poziomie 283 metrów. 1 października 2012 zanurkował na głębokość 223 w podwodnej jaskini w Hranickiej propasti, ustanawiając nowy rekord Polski.

W programie wiele innych ciekawych osób oraz pokaz filmów nagrodzonych na festiwalu filmów górskich w Lądku-Zdrój oraz żeglarskich Jacht film.


Pszczyńskie Spotkania z Przygodą.

Termin: 12-14 kwietnia br.
Miejsce: Pszczyńskie Centrum Kultury, ul Piastowska 1, 43-200 Pszczyna.
Organizatorzy:
o Urząd Miejski w Pszczynie
o Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu w Pszczynie
o Pszczyńskie Centrum Kultury
o Oddział PTTK Ziemi Pszczyńskiej
Partnerzy: Jacht Film, Przegląd Filmów Górskich im. A. Zawady Lądek-Zdrój.

Tomasz Cichocki
zdjęcia: http://www.kapitancichocki.pl/

PROGRAM:
Piątek, 12.04.2013

PROJEKCJE FILMÓW
Pasmo filmów górskich Najlepsze filmy XVII Przeglądu im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju
godz. 16:00 - 18:00 "Reel Rock 2012" (rok 2012, czas 1:50)
Ciężko, ciężko (The Dura dura)
"Chris Sharma był królem wspinaczki sportowej przez ostatnie 15 lat. Przez ten czas stworzył koło swojego domu w hiszpańskiej Katalonii mekkę dla miłośników trudnych (hiszp. dura) dróg wspinaczkowych. Dzisiaj, czeskie cudowne dziecko, dziewiętnastoletni Adam Ondra przyjeżdża do Chrisa by zdjąć mu koronę z głowy. Obaj walczą o ustanowienie pierwszego na świecie 5.15C, a w tym samym czasie Sasha DiGiulian i Daila Objeda swoimi świetnymi wspinaczkami wysyłają dotychczasowe kobiece standardy w niebyt."
SPOTKANIA Z GOŚĆMI
godz. 18:00 MATEUSZ ANDRUSIAK - "Podróż za jeden uśmiech (czyli prawie za darmo)".
" Przygotowania do tej wyprawy trwały niemal trzy lata. Opłaciło się? Całkiem dosłownie. W 2010 roku Mateusz Andrusiak i Agnieszka Szymanek wyruszyli w drogę, mając ze sobą paszporty, luźne i niezbyt ciężki plecaki oraz kamerę. Autostopem dotarli z Rybnika na Gibraltar, tam złapali jacht i popłynęli na Wyspy Kanaryjskie. Ostatnim etapem wyprawy był rejs z Gwadelupy przez Azory na Maltę."
godz. 18:45 AGNIESZKA GRUDOWSKA - "Rak?n?rolling - na Zwrotnik Raka!"
"Celem podróży "na Zwrotnik Raka" było symboliczne przejechanie na rowerach Zwrotnika Raka.
Ekipa raknrolligowców wyruszyła z Warszawy 12 października 2012 roku i przez 2,5 miesiąca sztafeta pokonała ponad 5000 kilometrową trasę przez Polskę, Czechy, Austrię, Włochy, Francję, Hiszpanię, Maroko i Saharę Zachodnią. Uczestnicy ostatniego etapu dotarli na Zwrotnik Raka 27 grudnia2012 roku. W ten sposób fundacja Rak?n?Roll po raz kolejny pokazała, że to co wydaje się niemożliwe - jest do zrobienia, że raka można pokonać, tak jak pokonać można drogę na Zwrotnik Raka.
Wyprawę wymyślił i zorganizowały doświadczone rowerzystki Agnieszka Grudowska, Eliza Czyżewska a w projekcie wzięło udział 30 osób, w tym 5 podopiecznych Fundacji, którzy wygrali już swoją walkę z rakiem."
godz. 19:30 PRZERWA
godz. 19:40 Adam Pustelnik -gwiazda wieczoru. "Ambicja i inne nieszczęścia"

Sobota, 13.04.2013

PROJEKCJE FILMÓW
Pasmo filmów żeglarskich
godz. 13:30 - "Wyprawa Śmiały" (rok 1966, czas 0:50)
- "Berserk" (rok 2000, czas 0:51)
Pasmo filmów górskich Najlepsze filmy XVII Przeglądu im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju
godz. 15:30 - "Vertical Sailing Greenland" (czas 0:58)
- "Deklaracja Nieśmiertelności" (czas 0:29)

SPOTKANIA Z GOŚĆMI
godz. 17:00 "PRZEZ ARKTYKĘ W RÓŻOWYCH RĘKAWICZKACH" - Agnieszka Siejka, Katarzyna Siekierzyńska, Ewa Grewling.
"Trzy kobiety, po 60 kg ekwipunku, 17 dni wędrówki, 150 km do pokonania. Każdego dnia powtarzające się czynności: rano pobudka, posiłek, zwijanie obozu, wymarsz, często bez względu na pogodę, z mozołem zdobywany każdy kilometr, wieczorem podobnie. Nasze życie skurczyło się do fizjologii: zjeść, maszerować, odpocząć. Pokonaliśmy zaplanowaną trasę, pokonaliśmy siebie, nasze wątpliwości i słabości, stanęliśmy na szczycie. Ważna była droga a nie cel".
godz. 17:45 PIOTR KURYŁO - "Biegiem dookoła świata". Laureat Kolosa 2011 w kategorii "Wyczyn roku".
"Jest zbyt skromny, by samemu przebić się do >głównego nurtu<. Choć jak najbardziej ma się czym pochwalić. Piotr Kuryło bowiem - uwaga! - obiegł świat dookoła. Nie inaczej. Pokonanie trasy zajęło mu dokładnie rok.
Wystartował z Augustowa, by przez całą Europę dotrzeć do Portugalii. W Lizbonie wsiadł w samolot i wylądował w Nowym Jorku, a następnie, niczym Forrest Gump, biegnąc, przemierzył wszerz Stany Zjednoczone - od oceanu do oceanu."
godz. 18:30 PRZERWA
godz. 18:45 JULIA LACHOWICZ - "I ty możesz zdobyć sześciotysięcznik. Czyli jak zorganizować podróż w Himalaje za niewielkie pieniądze."
"Istnieje sporo nieporozumień, które pojawiają się za każdym razem, gdy wypowiadane jest słowo"Himalaje". Po pierwsze wielu się wydaje, że chodzić po nich można tylko w Nepalu. Że właśnie tam jest trekkingowa mekka. A przecież najlepsze trasy dla amatorów (w podwójnym znaczeniu tego słowa) są w Indiach. Drugi mit: tam wybierają się tylko wyczynowcy, którzy zęby zjedli na wspinaniu się po Alpach, Andach, Pamirze i Pirenejach. A tak naprawdę wiele tras dostępnych jest dla "normalnych" ludzi. Wystarczy, że jest się w formie i w góry chodzi się w miarę regularnie. Trzecie nieporozumienie: że Himalaje to tylko Mount Everest i inne ośmiotysięczniki. Że tam niższych szczytów się nie uświadczy. Co najwyżej można się wybrać na słynne (i kosztowne!) trekkingi wokół Annapurny czy pod bazę Czomolungmy. I popatrzeć na giganty z dołu. Nieprawda! Nie dość, że wiele szczytów jest tu znacznie niższych, to jeszcze można je zdobywać za niewielkie pieniądze. Trzeba tylko znać kilka podróżniczych trików."
godz. 19:30 Kpt. Tomasz Cichocki -gwiazda wieczoru. "Rejs dookoła świata".

Niedziela, 14.04.2013

PROJEKCJE FILMÓW
Pasmo filmów żeglarskich
godz. 12:00 - "Na głęboką wodę" (rok 2006, czas 1:30)
- " Morze Twoimi oczami" (rok 2010, czas 0:25)
Pasmo filmów górskich Najlepsze filmy XVII Przeglądu im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju
godz. 14:30 - "Sztuka wolności" (czas 1:10) Film jest pokazywany dzięki uprzejmości Instytutu Adama Mickiewicza (www.iam.pl).IAM -logo
- "Echoes" (czas 0:18).

SPOTKANIA Z GOŚĆMI
godz. 16:00 ALEKSANDRA NIKIEL - " Zmierzając do Shangri-La. W dwa lata dookoła Azji".
"Pomysł był prosty: dwoje ludzi zostawia swoje dotychczasowe życie i rusza w podróż, by objechać największy kontynent Ziemi. Dają sobie na to dwa lata, mają niewielki budżet i wiarę, że odrobina szczęścia wystarczy. Mają też nadzieję, że, gdy szczęścia będą mieli więcej niż odrobinę, uda im się dotrzeć do Shangri-La, legendarnej krainy, położonej jakoby w którejś z dolin Himalajów Tybetu".
godz. 16:45 ADRIAN KRYSTIFINSKI - "Moja Panamericana (autorska wersja)"
" 10 tys. Km na starym rowerze z plecakiem na bagażniku (z Belem do Ushuaia), nieco mniej autostopem po opustoszałej Ruta 40 (części drogi z Ushuaia do Santiago de Chile), następnie chińskim motorem do Meridy w Wenezueli.
I jeszcze - w ramach przerwy - łodzią z Nuevo Rocafuerte w Ekwadorze do Nauta w Peru, nieopodal Iquitos. Nawet przy maksimum dobrej woli, nie wygląda to jak podręcznikowa Panamerica."
godz. 17:30 EKSPEDYCJA ZEW PÓŁNOCY - pierwszy polski rejs jachtem dookoła Skandynawii ukończony w jednym sezonie, bez składania masztu. Anna Janik, Marta Sziłajtis-Obiegło.
"Główny cel projektu to zatoczenie jachtem pod polską banderą pełnej pętli wokół półwyspu Skandynawskiego z wykorzystaniem akwenów morskich, jak i wód śródlądowych Federacji Rosyjskiej be zdemontowania masztu. Poza wyczynem stricte sportowym mieliśmy nadzieję zwrócić uwagę szczególnie na mało uczęszczany, a ważny dla Polaków fragment wód rosyjskich - Kanał Białomorski i rejon Wysp Sołowieckich oraz tragiczne historie naszych rodaków z tym związane. Start w Portugalii, finał 6 miesięcy później w Trójmieście.
Trasa rejsu to ponad 9 tysięcy mil morskich. Odwiedziliśmy łącznie 60 portów i kotwicowisk w 11 krajach. Żeglowaliśmy przez 5 mórz."
godz. 18:30 PRZERWA
godz. 18:45 Ryszard Pawłowski -gwiazda wieczoru. "Czterdzieści lat w górach".
Opowie o swojej długiej, barwnej i pełnej emocjonujących momentów wspinaczkowej karierze. Nie zabraknie więc relacji z wejść na najwyższe szczyty, mrożących krew w żyłach historii, anegdot i osobistych wspomnień. Prelekcji będzie towarzyszyć premiera książki, wywiadu-rzeki, "Ryszard Pawłowski - Czterdzieści lat w górach".
godz. 19:30 Krzysztof Starnawski -gwiazda wieczoru. "Rekordy w nurkowaniu jaskiniowym".

Wejściówki w cenie 10zł/ dzień do nabycia w biurze PTTK-Pszczyna, Rynek 15 (8.00-16.00) lub w dniu imprezy w Pszczyńskim Centrum Kultury.
W ramach imprezy w dniach 10-11.04.2013r. projekcja filmu pt.: "Cisza" dla Szkół Średnich w Pszczynie.

Poniżej przypominamy bohaterów ubiegłorocznych Spotkań.




Zapowiedzi wydarzeń

Najnowszy film

XIII Carbo Asecura Bieg Pszczyński o Puchar Burmistrza

Copyright © 2008-2012 MORiS Pszczyna. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: pless-intermedia