Pszczyńskie Spotkania z Przygodą 2022

2022-10-19, 08:30

Po dwuletniej przerwie, ponownie zapraszamy na fascynujące spotkania z podróżnikami i interesujące pokazy filmowe podczas Pszczyńskich Spotkań z Przygodą.

W dniach 29-30 października w Pszczyńskim Centrum Kultury po raz kolejny będziemy mogli uczestniczyć w zapierających dech relacjach z podróży na krańce świata.
Harmonogram
Sobota, 29 października 2022r.:
17.00 Bogdan Zwoliński
18.45 Piotr Maciejuk
20.00 Joanna Grzymkowska-Podolak i Jarosław Podolak

Niedziela, 30 października 2022r:
17.00 pokaz filmu "Infinite Storm"
19.00 Jarosław Botor

PSzP
plakat promujący Pszczyńskie Spotkania z Przygodą

Piotr Maciejuk - artysta rękodzielni, tworzący od ponad 20 lat wyłącznie pojedyncze egzemplarze mebli i form użytkowych. Jest również wielkim miłośnikiem Syberii, tamtejszej przyrody i narodów etnicznych zamieszkujących ten ocean przestrzeni. W swoich dziesięciu, głównie samotnych, wyprawach okrążył ponad dwa razy Ziemię tylko po tych ziemiach. Przepłynął około 3 tysiące kilometrów gigantyczną rzeką Leną, 1,5 tysiąca kilometrów Jenisejem, odwiedził Jakucję, Kamczatkę, północną Mongolię, Chakasję ,Tuwę, Płw. Jamalski, południowy Ural, trzy razy przepłynął serce Ziemi- Bajkał.
www.maciejowe.pl.

Joanna Grzymkowska-Podolak oraz Jarosław Podolak, podróżniczy duet "Zakochani w świecie".
Joanna Grzymkowska-Podolak - dziennikarka, podróżniczka, autorka książek podróżniczych ("Zakochani w świecie. Maroko", "Zakochani w świecie. Indie", "Zakochani w świecie. Malezja", "Zakochani w świecie. Kambodża" - w przygotowaniu.). Pracę w mediach zaczynała od dziennikarstwa informacyjnego w TVP Olsztyn. Tam poznała operatora obrazu, obecnie męża - Jarosława Podolaka. Jako reporterka współtworzyła codzienną redakcję Dzień dobry TVN. Przez trzy lata wielokrotnie nagradzana dziennikarka i wydawczyni Pytania na Śniadanie. Jako realizatorka współpracowała przy największych projektach life stylowych. Ze stałej pracy w telewizji zrezygnowała na rzecz własnych projektów podróżniczych.
Jarosław Podolak - magister sztuki. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Teatralnej w Łodzi. Operator obrazu z wieloletnim stażem - od form newsowych, przez publicystyczne do filmowych. Autor zdjęć do filmów prezentowanych i nagradzanych na międzynarodowych festiwalach filmowych. Autor zdjęć do podróżniczych książek Asi.
Autorzy prelekcji i spotkań w kraju i za granicą. Prelegenci na największych festiwalach podróżniczych. Autorzy telewizyjnego cyklu autorskich filmów podróżniczych" Zakochani w świecie. Indie". Miłośnicy świata i ludzi. W 2019 roku rozpoczęli roczną podróż po Azji, w której zostali do drugiej połowy 2020, by z perspektywy podróżnika obserwować covidową rzeczywistość tamtej części świata.

Bogdan Zwoliński - przewodnik beskidzki, instruktor kajakarstwa i survivalu, od 50 lat członek Klubu Wysokogórskiego w Katowicach, organizator i kierownik wypraw w góry Afryki to kolejny gość Pszczyńskich Spotkań z Przygodą, który opowie nam o wyprawie na Pustynie Danakilską.
Pustynia Danakilska leży na obszarze północnej Etiopii oraz częściowo na terenie Erytrei i Dżibuti, w tzw. Rogu Afryki. To najgorętsze zamieszkane przez człowieka miejsce na Ziemi i jednocześnie jeden z najmniej gościnnych obszarów na świecie. Temperatura sięga tu czasami 67 stopni Celsjusza, a roczna amplituda wynosi blisko 35 stopni. Opady deszczu nie przekraczają 2 cm rocznie i trudno tu cień. Pustyni Danakilskiej nie można odwiedzić na własną rękę, dozwolona jest tu jedynie zorganizowana turystyka, z wojskową obstawą i lokalnym przewodnikiem.

Jarosław Botor
Z zawodu ratownik medyczny Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i ratownik GOPR, a także instruktor ratownictwa górskiego. Absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Reprezentant Kadry Narodowej Polskiego Związku Alpinizmu oraz członek projektu Polski Himalaizm Zimowy. Uczestnik Zimowej Narodowej Wyprawy na K2 z 2018 roku. Współwłaściciel zabrzańskiej Agencji More Than Explore, zajmującej się m.in. outdoorem i sportami przestrzennymi.

W swojej karierze alpinisty wspiął się, między innymi, na Alpamayo, Ama Dablam, Artensoraju, 3x Aconcagua, Ojos del Salado, Denali (Mount McKinley), Mount Blanc, Monte Rosa, Matterhorn, Dente del Gignte, Elbrus, Chimborazo, Cotopaxi. Zorganizował kilkanaście wypraw w Andy, Himalaje, Kaukaz i góry Alaski. Latem 2016 roku uczestniczył w polskiej wyprawie na K2 z Piotrem Tomalą, Pawłem Michalskim i Markiem Chmielarskim, która ostatecznie nie zdobyła szczytu.

27 stycznia 2018 roku był kierownikiem zespołu, w ramach działalności którego, wspólnie z Denisem Urubką, Adamem Bieleckim i Piotrem Tomalą, przerwali Narodową Zimową Wyprawę na K2 i wzięli udział w akcji ratowniczej na Nanga Parbat. Akcja ta została zorganizowana, by pomóc schodzącym ze szczytu Élisabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi. Bielecki i Urubko, wspinając się w godzinach nocnych, dotarli do Revol, którą udało się sprowadzić do obozu, a następnie z pomocą Botora i Tomali niżej do helikoptera (dojście do Mackiewicza, z uwagi na ekstremalne warunki pogodowe, nie było możliwe).

Akcja ratunkowa odbiła się szerokim echem w polskich i zagranicznych mediach i została doceniona za bohaterstwo uczestników, m.in. Nagrodą Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Odznaczony za swoje dokonania, w 2019 roku - Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Kawalerskim Legii Honorowej (Francja).

"Infinite Storm", pierwszy amerykański film Małgorzaty Szumowskiej, to zapierająca dech w piersiach i mrożąca krew w żyłach wyprawa w jedno z najbardziej niebezpiecznych górskich pasm świata, gdzie porywy wiatru sięgają 300 km na godzinę, a pogoda zmienia się nieustannie. To również opowieść o innych żywiołach: stracie, ryzyku i odwadze, która pozwala wyjść cało z najgorszej życiowej nawałnicy. Główną rolę w inspirowanym prawdziwą historią thrillerze zagrała hollywoodzka gwiazda Naomi Watts ("Niemożliwe", "Birdman", "Mulholland Drive"), w idealnych proporcjach łącząc kruchość z niezłomnością.
"Infinite Storm" z fantastycznymi zdjęciami Michała Englerta, to kolejny wspólny projekt tego reżysersko-operatorskiego duetu, mającego na koncie m.in. "Śniegu już nigdy nie będzie" i "Ciało". Ich najnowszy film, eksplorujący sytuację kryzysu, ale i relacje człowieka z naturą, porównywany bywa do takich opowieści o odwadze i nadziei, jak "Zjawa" czy "Grawitacja".

Zapowiedzi wydarzeń

Najnowszy film

XIV Pszczyńska Olimpiada Przedszkolaków

Copyright © 2008-2012 MORiS Pszczyna. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: pless-intermedia