Pszczyńskie Spotkania z Przygodą 2022

2019-10-03, ostatnia aktualizacja 2020-10-19, 13:18

Po dwuletniej przerwie, ponownie zapraszamy na fascynujące spotkania z podróżnikami i interesujące pokazy filmowe podczas Pszczyńskich Spotkań z Przygodą.

W dniach 29-30 października w Pszczyńskim Centrum Kultury po raz kolejny będziemy mogli uczestniczyć w zapierających dech relacjach z podróży na krańce świata.

Harmonogram
Sobota, 29 października 2022r.:
17.00 Bogdan Zwoliński
18.15 Piotr Maciejuk
19.30 Joanna Grzymkowska-Podolak i Jarosław Podolak

Niedziela, 30 października 2022r:
17.00 pokaz filmu "Infinite Storm"
19.00 Jarosław Botor

PSzP
plakat promujący Pszczyńskie Spotkania z Przygodą

Piotr Maciejuk - artysta rękodzielni, tworzący od ponad 20 lat wyłącznie pojedyncze egzemplarze mebli i form użytkowych. Jest również wielkim miłośnikiem Syberii, tamtejszej przyrody i narodów etnicznych zamieszkujących ten ocean przestrzeni. W swoich dziesięciu, głównie samotnych, wyprawach okrążył ponad dwa razy Ziemię tylko po tych ziemiach. Przepłynął około 3 tysiące kilometrów gigantyczną rzeką Leną, 1,5 tysiąca kilometrów Jenisejem, odwiedził Jakucję, Kamczatkę, północną Mongolię, Chakasję ,Tuwę, Płw. Jamalski, południowy Ural, trzy razy przepłynął serce Ziemi- Bajkał.
www.maciejowe.pl.

Joanna Grzymkowska-Podolak oraz Jarosław Podolak, podróżniczy duet "Zakochani w świecie".
Joanna Grzymkowska-Podolak - dziennikarka, podróżniczka, autorka książek podróżniczych ("Zakochani w świecie. Maroko", "Zakochani w świecie. Indie", "Zakochani w świecie. Malezja", "Zakochani w świecie. Kambodża" - w przygotowaniu.). Pracę w mediach zaczynała od dziennikarstwa informacyjnego w TVP Olsztyn. Tam poznała operatora obrazu, obecnie męża - Jarosława Podolaka. Jako reporterka współtworzyła codzienną redakcję Dzień dobry TVN. Przez trzy lata wielokrotnie nagradzana dziennikarka i wydawczyni Pytania na Śniadanie. Jako realizatorka współpracowała przy największych projektach life stylowych. Ze stałej pracy w telewizji zrezygnowała na rzecz własnych projektów podróżniczych.
Jarosław Podolak - magister sztuki. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Teatralnej w Łodzi. Operator obrazu z wieloletnim stażem - od form newsowych, przez publicystyczne do filmowych. Autor zdjęć do filmów prezentowanych i nagradzanych na międzynarodowych festiwalach filmowych. Autor zdjęć do podróżniczych książek Asi.
Autorzy prelekcji i spotkań w kraju i za granicą. Prelegenci na największych festiwalach podróżniczych. Autorzy telewizyjnego cyklu autorskich filmów podróżniczych" Zakochani w świecie. Indie". Miłośnicy świata i ludzi. W 2019 roku rozpoczęli roczną podróż po Azji, w której zostali do drugiej połowy 2020, by z perspektywy podróżnika obserwować covidową rzeczywistość tamtej części świata.

Bogdan Zwoliński - przewodnik beskidzki, instruktor kajakarstwa i survivalu, od 50 lat członek Klubu Wysokogórskiego w Katowicach, organizator i kierownik wypraw w góry Afryki to kolejny gość Pszczyńskich Spotkań z Przygodą, który opowie nam o wyprawie na Pustynie Danakilską.
Pustynia Danakilska leży na obszarze północnej Etiopii oraz częściowo na terenie Erytrei i Dżibuti, w tzw. Rogu Afryki. To najgorętsze zamieszkane przez człowieka miejsce na Ziemi i jednocześnie jeden z najmniej gościnnych obszarów na świecie. Temperatura sięga tu czasami 67 stopni Celsjusza, a roczna amplituda wynosi blisko 35 stopni. Opady deszczu nie przekraczają 2 cm rocznie i trudno tu cień. Pustyni Danakilskiej nie można odwiedzić na własną rękę, dozwolona jest tu jedynie zorganizowana turystyka, z wojskową obstawą i lokalnym przewodnikiem.

"Infinite Storm", pierwszy amerykański film Małgorzaty Szumowskiej, to zapierająca dech w piersiach i mrożąca krew w żyłach wyprawa w jedno z najbardziej niebezpiecznych górskich pasm świata, gdzie porywy wiatru sięgają 300 km na godzinę, a pogoda zmienia się nieustannie. To również opowieść o innych żywiołach: stracie, ryzyku i odwadze, która pozwala wyjść cało z najgorszej życiowej nawałnicy. Główną rolę w inspirowanym prawdziwą historią thrillerze zagrała hollywoodzka gwiazda Naomi Watts ("Niemożliwe", "Birdman", "Mulholland Drive"), w idealnych proporcjach łącząc kruchość z niezłomnością.
"Infinite Storm" z fantastycznymi zdjęciami Michała Englerta, to kolejny wspólny projekt tego reżysersko-operatorskiego duetu, mającego na koncie m.in. "Śniegu już nigdy nie będzie" i "Ciało". Ich najnowszy film, eksplorujący sytuację kryzysu, ale i relacje człowieka z naturą, porównywany bywa do takich opowieści o odwadze i nadziei, jak "Zjawa" czy "Grawitacja".

Zapowiedzi wydarzeń

Polecamy

Budzenie św. Mikołaja

Rodzinny Badminton - Aktywny rodzic z dzieckiem

Najnowszy film

13. Mikołajkowy Rodzinny Turniej Badmintona-wyniki

Copyright © 2008-2012 MORiS Pszczyna. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: pless-intermedia